Inne

Rusza Konkurs ZDROWA GMINA

2011.03.25 13:10 , aktualizacja: 2011.03.28 13:58

Autor: Hanna Ajdukiewicz (ZD), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Serdecznie zachęcamy gminy z terenu województwa mazowieckiego do udziału w II edycji konkursuZDROWA GMINAorganizowanego przez Polską Unię Onkologii.

 

Celem  konkursu  ZDROWA GMINA jest zwiększenie liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych.  

 

W 2009 r. ruszyła pilotażowa edycja Konkursu na terenie województwa mazowieckiego. II edycja Konkursu została rozszerzona na 6 województw: mazowieckie, łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie i opolskie. Docelowo Konkurs ma objąć całą Polskę.

 

W pierwszym etapie konkursu, który będzie trwać przez 6 miesięcy tj. od 1 marca do 31 sierpnia 2011 roku, gminy z 6 województw będą mobilizowały swoich mieszkańców do wykonywania bezpłatnych badań skryningowych – mammografii, cytologii i kolonoskopii – finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Dodatkowo do 30 czerwca 2011 r. gminy będą miały za zadanie przesłać autorskie opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową oraz dokumentację dotyczącą organizacji dodatkowych badań profilaktycznych finansowanych z budżetu gminy. Na podstawie analizy statystyk zgłaszalności w gminach, które nadeślą projekty programów, Jury konkursu określi próg kwalifikujący do drugiego etapu.

 

W drugim etapie konkursu Jury wyłoni 10 laureatów, którzy będą mieli najciekawsze opisy działań propagujące prewencję chorób nowotworowych w społeczności lokalnych. Spośród nich zostaną wybrane trzy najlepsze gminy, które otrzymają tytuł ZDROWEJ GMINY oraz nagrody finansowe (I miejsce – 100 000, II miejsce – 50 000 zł, III miejsce – 25 000 zł) na realizację działań opisanych w projektach.

 

Szczegółowe informacje na ten temat Konkursu ZDROWA GMINA można znaleźć na stronie internetowej www.konkurszdrowagmina.pl .

 

Serdecznie zachęcamy do udziału w konkursie i życzymy wygranej.

Liczba wyświetleń: 5284

powrót