Ekokonkursy

Podsumowanie XII edycji „ Konkursu – zbiórka makulatury”

2016.06.29 08:55 , aktualizacja: 2016.07.25 11:07

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

  • fot. Michał Słaby Kapituła konkursu
  • fot. Michał Słaby Wręczenie nagród
  • fot. Michał Słaby Wręczenie nagród

Blisko 31 tys. dzieci i ponad tysiąc ton zebranej makulatury – to efekt tegorocznej edycji „Konkursu – zbiórka makulatury” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Spośród 263 mazowieckich szkół i przedszkoli wyłoniono 24 laureatów.

 

– Bardzo się cieszę, że z roku na rok rośnie nie tylko liczba dzieci biorących udział w konkursie, ale też ilość zebranej przez nie makulatury. Tegoroczny wynik jest imponujący. Jeśli przeliczymy tony zebranej makulatury na liczbę drzew zużytych do jej wytworzenia, okaże się, że dzieci uratowały 12 hektarowy las – podkreślił dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Marcin Podgórski. 

 

Konkurs

Trwał od 7 grudnia 2015 r. do 31 marca br. W tym czasie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna zbierali makulaturę i przekazywali ją do punktów zbiórki. Placówki biorące udział w zabawie przesłały raporty z przebiegu zbiórki oraz potwierdzenia ilości przekazanej makulatury. Rywalizację podzielono na osiem kategorii: przedszkola, szkoły podstawowe z liczbą uczniów do 100, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 101 do 400, szkoły podstawowe z liczbą uczniów powyżej 400, gimnazja z liczbą uczniów do 200, gimnazja z liczbą uczniów od 201 do 400, gimnazja z liczbą uczniów powyżej 400 oraz szkoły ponadgimnazjalne. Tytuł laureata otrzymały 24 placówki oświatowe z największą liczbą punktów.

 

Było o co walczyć...

Wśród nagród znalazły się konsole XBOX 360 Kinect z zestawami gier oraz pomoce dydaktyczne: interaktywne przewodniki o tematyce dotyczącej odpadów i recyklingu, zestawy do chemii organicznej i nieorganicznej, doświadczeń z elektrostatyki z elektroskopem czy modele układu słonecznego oraz obiegu wody w przyrodzie. Dodatkową atrakcją była projekcja filmu w Kinie Praha.

 

XII edycję „Konkursu – zbiórka makulatury” dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, w formie dotacji, w kwocie 48 603,46 zł.

Logotyp Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pliki do pobrania

Rozmiar: 140 kB, Liczba pobrań: 620, Dokument programu Microsoft Excel

Liczba wyświetleń: 693

powrót