Komunikaty
Wyprzedź raka szyjki macicy!
2021.05.12 09:55
Autor: Justyna Poboży, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach Sp. z o.o. rozpoczął pilotażowy program badań HPV HR w profilaktyce raka szyjki macicy.
Kto może się zgłosić?
Dzięki współpracy Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach z Narodowym Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej- Curie w Warszawie kobiety będą mogły mieć wykonane bezpłatne badanie DNA HPV. Do programu mogą zgłosić się kobiety w wieku od 30 do 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonanej cytologii. Program pilotażowy polega na tym, że u 50% zgłoszonych pacjentek zostanie wykonane badanie cytologiczne, a drugie 50% pacjentek będzie miało wykonany test HPV HR. O przydziale badania będzie decydował system informatyczny, który losowo wskaże pacjentki do poszczególnego badania. Pobranie materiału do badania zarówno cytologicznego jak i testu HPV HR jest bezbolesne i nieinwazyjne i odbywa się w taki sam sposób. Rejestracja na badania odbywa się osobiście lub pod nr telefonu 25 64 03 301.
Co to jest badanie HPV- DNA?
Jest to badanie molekularne w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR), które pozwala na wykrycie zmian przed nowotworowych i raka szyjki macicy. Porównanie skuteczności testu molekularnego w kierunku wirusa HPV o wysokim ryzyku onkogennym oraz badania cytologicznego, stosowanego dotychczas w Programie Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy jest kluczowym celem pilotażu badań HPV - DNA. Zarówno cytologia jak i badanie HPV-DNA mają za zadanie wczesne wykrycie zmian przed nowotworowych i raka szyjki macicy. Na świecie obie metody są już stosowane, jako badanie przesiewowe w profilaktyce raka szyjki macicy.
Czym różni się badanie HPV- DNA od cytologii?
Wykonywana regularnie cytologia (co 3 lata) pozwala na wykrycie zmian przedrakowych w czasie, kiedy kobieta nie ma żadnych objawów. Natomiast badanie molekularne HPV- DNA, które pobierane jest w ten sam sposób, co cytologia częściej wykrywa zmiany wysokiego stopnia i raka szyjki macicy również, kiedy nie daje on żadnych objawów. Dodatni wynik badania tzn. wykrycie DNA wirusa HPV sygnalizuje podwyższone ryzyko zachorowania w przyszłości na raka szyjki macicy. W takim przypadku wykonywane jest dodatkowo badanie cytologiczne z pobranego wcześniej materiału do badania HPV – DNA. W zależności od jego wyniku prowadzone jest dalsze postępowanie. Jeśli wynik jest ujemny to badanie u takiej pacjentki powinno wykonać się za kolejne 5 lat.
Pilotaż potrwa do 2022 roku. Badania są finansowane przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna.
Liczba wyświetleń: 344
powrót