Komunikaty
Koronawirus - jak zminimalizować ryzyko? Rady Światowej Organizacji Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego
2020.03.02 09:25 , aktualizacja: 2020.05.29 16:36
Autor: Oprac. na podst. zebr. mat., Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?[1]
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15–20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
Gdzie szukać informacji?
Infolinia NFZ: 800 190 590
Wszystkie aktualne informacje publikowane sa na stronie www.gov.pl/koronawirus .
Podstawowe środki ochronne - zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia
Często myj ręce – mycie rąk mydłem i wodą lub preparatami odkażającymi na bazie alkoholu zabije wirusy, które mogą znajdować się na rękach. Aby ochronić się przed zakażeniem regularnie i dokładnie myj ręce, a zwłaszcza:
- po kichaniu lub kasłaniu,
- podczas opieki nad chorą osobą,
- przed, w trakcie i po przygotowaniu posiłku,
- przed jedzeniem,
- po skorzystaniu z toalety,
- kiedy ręce są widocznie zabrudzone,
- po pracy ze zwierzętami lub odpadami zwierzęcymi.
Zachowaj dystans – zachowaj co najmniej jeden metr odległości do każdej osoby, która kicha lub kaszle.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust – dłonie dotykają wielu powierzchni, na których mogą znajdować się wirusy lub bakterie. Zanieczyszczonymi dłońmi możemy przenieść patogeny do oczu, nosa czy ust, skąd wirus najszybciej dostaje się do wnętrza organizmu.
Dbaj o higienę dróg oddechowych – upewnij się, że osoby w twoim otoczeniu przestrzegają zasad higieny dróg oddechowych. Oznacza to np. kasłanie lub kichanie w zgiętą w łokciu rękę. Dobrym rozwiązaniem jest także użycie chusteczki, jednak należy ją natychmiast wyrzucić do kosza, a dłonie przetrzeć żelem antybakteryjnym lub umyć mydłem.
Nie czekaj na rozwój objawów – jeśli źle się czujesz, zostań w domu. Jeśli masz gorączkę, kaszel i trudności w oddychaniu, zgłoś się na infolinię i postępuj zgodnie z zaleceniami.
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi koronawirusa – warto dzwonić do krajowych placówek medycznych, które powinny mieć najbardziej aktualne informacje dot. sytuacji w danym regionie. W Polsce podejrzenie zakażania należy zgłosić do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego lub innego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Informacja GIS i MSZ dla podróżujących
Informacja dla osób powracających z Chin, Włoch, Korei Południowej i Iranu oraz innych krajów dotkniętych epidemią spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2 – w ostatnich kilku tygodniach w Chinach, we Włoszech, Korei Południoweji, Iranie oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int,www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem. Jeśli byłeś w tych krajach w ciągu ostatnich 14 dni, w przypadku zaobserwowania u siebie ww. objawów bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Wszelkie informacje dla podróżujących dostępne są pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl
Szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych państwach i regionach, w tym potrzebne dane kontaktowe, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Artykuły powiązane
Spotkanie informacyjne w UMWM w sprawie zagrożenia koronawirusem SARS-COV-2
Liczba wyświetleń: 557
powrót