Komunikaty
Komunikat o uchwaleniu przez Sejmik Województwa Mazowieckiego Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022 wraz z załącznikami oraz o Podsumowaniu z przebiegu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022
2017.01.23 14:55 , aktualizacja: 2017.01.25 12:59
Autor: Departament Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
19 grudnia 2016 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę Nr 209/16 w sprawie uchwalenia Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022 (PGO WM 2022) wraz z załącznikami oraz uchwałę nr 210/16 w sprawie wykonania Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022. Integralną częścią uchwalonego PGO WM 2022 są załączniki: Plan inwestycyjny dla województwa mazowieckiego, Program zapobiegania powstawaniu odpadów, Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu województwa mazowieckiego i Prognoza oddziaływania na środowisko Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego.
Bazę do opracowania PGO WM 2022 i pozostałych załączników stanowiła ankietyzacja samorządów gminnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych i mieszkańców, a także informacje pochodzące z bazy danych dotyczącej wytwarzania i gospodarowania odpadami (WSO) oraz sprawozdania wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.
W Planie gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022 określone zostały najważniejsze elementy systemu gospodarki odpadami komunalnymi w tym: podział województwa na regiony gospodarki odpadami, wyznaczenie regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych w poszczególnych regionach oraz instalacji przewidzianych do zastępczej obsługi tych regionów, a także wskazanie potrzeb inwestycyjnych województwa. W Planie inwestycyjnym dla województwa mazowieckiego wskazano niezbędną do wybudowania infrastrukturę w zakresie odpadów komunalnych, szacunkowy koszt inwestycji wraz z podaniem źródła ich finansowania oraz harmonogram realizacji planowanych przedsięwzięć. Uwzględnione w uzgodnionym przez Ministra Środowiska Planie inwestycyjnym przedsięwzięcia mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Przy ustalaniu granic regionów wzięto pod uwagę przede wszystkim wnioski zgłoszone przez samorządy wynikające z dotychczasowego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami w ciągu 3 lat po reformie. W celu zapewnienia samowystarczalności regionów w przetworzeniu zmieszanych odpadów komunalnych, selektywnie zebranych odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania przeznaczonych do składowania przy ustalaniu granic wzięto pod uwagę moce przerobowe oraz potencjał funkcjonujących instalacji. W Planie gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022 wyznaczonych zostało 6 regionów, z których 4 zlokalizowane są na terenie Mazowsza:
- centralny,
- południowy,
- wschodni,
- zachodni,
oraz 2 regiony międzywojewódzkie:
- tworzony z województwem łódzkim,
- tworzony z województwem podlaskim.
Szczegółowy wykaz gmin wchodzących w ich skład, wykaz instalacji regionalnych i zastępczych dedykowanych do obsługi danego regionu oraz instalacji na wypadek awarii przedstawione zostały w poszczególnych rozdziałach Planu oraz w załącznikach nr 1, nr 2 i nr 3 do uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 210/16 z dnia 19 grudnia 2016 r. w sprawie wykonania Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022.
Zgodnie z art. 4 ust.3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rady gmin zobowiązane są dostosować regulaminy utrzymania czystości i porządku na swoim terenie do zapisów wojewódzkiego planu gospodarki odpadami w terminie 6 miesięcy od dnia jego uchwalenia.
Realizując obowiązek wynikający z art. 43 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2016 r. poz. 353), Zarząd Województwa Mazowieckiego informuje, o możliwości zapoznania się z treścią uchwalonego dokumentu - wraz z załącznikami i podsumowaniem przebiegu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022, zawierającym uzasadnienie wyboru przyjętego dokumentu w odniesieniu do rozpatrywanych rozwiązań alternatywnych, a także informację, w jaki sposób zostały wzięte pod uwagę ustalenia zawarte w prognozie oddziaływania na środowisko, opinie właściwych organów, zgłoszone uwagi i wnioski, wyniki postępowania transgranicznego oraz propozycje dotyczące metod i częstotliwości monitoringu.
Z treścią dokumentu oraz podsumowaniem z przebiegu strategicznej oceny oddziaływania na środowisko Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022 w wersji papierowej, można zapoznać się w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, przy ul. Ks. I. Kłopotowskiego 5,
03-718 Warszawa, III piętro pok. 325 w godzinach 8.00–16.00.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 3362
powrót