Komunikaty

Ogłoszenie o rozpoczęciu konsultacji publicznych Projektu pt.: „Internet dla Mazowsza”

2011.09.20 09:05

Autor: Krzysztof Filiński, ARM S.A., Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Ogłaszający:

Samorząd Województwa Mazowieckiego

Ul. Jagiellońska 26

03-719 Warszawa

 

Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczyna konsultacje publiczne projektu „Internet dla Mazowsza” (zwanego dalej „Projektem”) realizowanego w ramach Mazowieckiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Projekt przewiduje budowę światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej (część dystrybucyjna) oraz budowę sieci NGA w technologii FTTC/FTTB w 20 miejscowościach (część dostępowa), dostępnej na równych zasadach dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych i zarządzanej przez operatora nie prowadzącego działalności na rynku detalicznym.

Celem konsultacji jest prawidłowe zidentyfikowanie obszarów interwencji w ramach Projektu oraz zapewnienie przejrzystości udzielania pomocy publicznej. Obszary interwencji zostały ustalone na podstawie szczegółowych danych przekazanych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zebranych od operatorów na podstawie art. 29 ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych, przy czym udzielenie przez operatorów nieprawdziwych lub niepełnych informacji jest zagrożone karą pieniężną do 3% rocznego przychodu.

Samorząd Województwa Mazowieckiego zaprasza wszystkich zainteresowanych do zgłaszania uwag. W szczególności zaproszeni są operatorzy telekomunikacyjni do przekazywania informacji na temat niezgodności w załączonych wynikach inwentaryzacji oraz na temat planowanych w najbliższych 3 latach inwestycji w infrastrukturę szerokopasmowego dostępu do Internetu. Zgłoszenie powinno wykazywać wiarygodność planów inwestycyjnych zapewniających, że w okresie najbliższych trzech lat operator przeprowadziłby niezbędne inwestycje w infrastrukturę szerokopasmową danego rodzaju (podstawowa lub NGA) w celu objęcia znacznej części wskazywanych przez operatora obszarów i znacznej części ludności z tych obszarów..

Uwagi można przesyłać do dnia 20.10.2011. r. pocztą elektroniczną na adres: konsultacje@armsa.pl faksem na numer: (022) 566 47 97, listownie na adres: Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., ul. Smolna 12, 00-375 Warszawa.

Projekt powstał z inicjatywy Zarządu Województwa Mazowieckiego po dokonaniu identyfikacji najważniejszych problemów w obszarze szerokopasmowego dostępu do Internetu na terenie województwa. Projekt w swych założeniach ma na celu eliminację barier w korzystaniu z technologii informacyjnych przez mieszkańców i przedsiębiorców województwa mazowieckiego. U podstaw decyzji o rozpoczęciu Projektu leżało również przeświadczenie o konieczności aktywizacji małych i średnich przedsiębiorstw poprzez stworzenie dla nich możliwości prowadzenia działalności na rynku usług telekomunikacyjnych.

Ze względów strategicznych i ze względu na ogromne znaczenie Projektu dla regionu Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o umieszczeniu Projektu na Indykatywnym Wykazie Projektów Kluczowych. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Mazowieckiego Regionalnego Programu Operacyjnego w trybie indywidualnym. Realizację Projektu Zarząd Województwa Mazowieckiego powierzył spółce Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., której zadaniem jest przygotowanie Projektu oraz wykonywanie innych zadań uzgodnionych z Zarządem Województwa Mazowieckiego.

Celem podstawowym Projektu jest przede wszystkim budowa światłowodowej sieci szkieletowo-dystrybucyjnej (część dystrybucyjna Projektu) na potrzeby zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu nowej generacji (NGA) oraz uzupełniająco także podstawowego szerokopasmowego dostępu do Internetu (min. 2 Mb/s do użytkownika końcowego). Ponadto, w ramach Projektu w 20 miejscowościach zbudowana zostanie sieć NGA w technologii FTTC/FTTB. Poprzez realizację Projektu zostaną więc stworzone warunki, w których mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mieli możliwość korzystania z nowoczesnych usług cyfrowych wymagających ultraszybkich przepustowości (40 Mb/s i więcej). Tym samym Projekt jest odpowiedzią na wezwanie Komisji UE do rozwoju sieci szerokopasmowych w krajach członkowskich i sprzyja realizacji celów ustanowionych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej – najważniejszym dokumencie strategicznym wydanym przez Komisję Europejską dotyczącym perspektyw rozwoju społeczeństwa informacyjnego, w tym infrastruktury szerokopasmowej.

Projekt zakłada budowę infrastruktury teleinformatycznej, która ma być uzupełnieniem dla istniejących zasobów należących do różnych operatorów i wypełnieniem luki w dostępie do sieci internetowej następnej generacji (NGA). Budowa nowej infrastruktury w ramach Projektu jest możliwa wyłącznie poprzez interwencję publiczną, gdyż samymi siłami rynku Projekt taki nie byłby realizowany ze względu na wysokie koszty inwestycji i nieopłacalność w kontekście możliwych do uzyskania z niej przychodów. W wyniku realizacji inwestycji powstanie sieć szkieletowa oraz sieć dystrybucyjna wraz z węzłami szkieletowymi (42) i dystrybucyjnymi (275), jak również w 20 miejscowościach wybudowana zostanie sieć NGA FTTC/FTTB z ok. 8640 punktami dostępowymi.

Wykonawcy dokumentacji projektowej i robót budowlanych oraz dostawcy sprzętu i usług zostaną wyłonieni w postępowaniach zgodnych ze wspólnotowym i krajowym prawem dotyczącym zamówień publicznych. W postępowaniu konkurencyjnym wyłoniony zostanie również niezależny i odrębny podmiot zwany „Operatorem Infrastruktury”, któremu zostanie udostępniona subsydiowana infrastruktura do eksploatacji i wykonywania obowiązku efektywnego dostępu do infrastruktury IDM.

Sieć powstała w ramach Projektu będzie otwarta na równych zasadach dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych chcących oferować usługi szerokopasmowe mieszkańcom regionu. Udostępnianie infrastruktury będzie regulowane zgodnie z Wytycznymi wspólnotowymi w sprawie stosowania przepisów dotyczących pomocy państwa w odniesieniu do szybkiego wdrażania sieci szerokopasmowych. W tym celu zostały określone obszary interwencji, czyli obszary białe, szare i czarne dla podstawowych sieci szerokopasmowych i dla sieci NGA. Kwalifikacja danej miejscowości do jednej z tych kategorii determinuje, czy do danego węzła IDM dopuszczalne będzie przyłączenie tylko infrastruktury „ostatniej mili” NGA, czy także infrastruktury podstawowego szerokopasmowego dostępu do Internetu. Zaproponowany system warunkowego dostępu odpowiada Wytycznym wspólnotowym i zapewnia, że zakłócenie istniejącego rynku jest ograniczone do minimum. Kwalifikacja miejscowości do kategorii została ustalona na podstawie szczegółowych danych otrzymanych od Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Konsultowany wariant realizacji Projektu jest wynikiem wielomiesięcznych prac eksperckich, których uwieńczeniem było opracowanie Studium Wykonalności Projektu. Wybrany wariant Projektu niesie ze sobą konieczność uzyskania decyzji Komisji Europejskiej, w rozumieniu Rozporządzenia Rady nr 659/1999 i art. 34-43 Rozporządzenia Rady nr 1083/2006 (notyfikacja pomocy publicznej i dużego projektu).

Materiały do konsultacji znajdują się na stronie :  http://www.idm.org.pl/index.php/Konsultacje/konsultacje.html    w plikach do pobrania:

1)      Koncepcja organizacyjno-techniczna realizacji projektu „Internet dla Mazowsza”

2)      Metodyka wyznaczania obszarów interwencji (wraz z opisem do Tabeli – Wykazu oraz map)

3)      Tabela - Wykaz miejscowości i kategorie interwencji

4)      Tabela – Relacje światłowodowe

5)      Mapy:

Mapa wojewódzka – Infrastruktura światłowodowa

Mapa wojewódzka - Obszary białe, szare i czarne - podstawowe

Mapa wojewódzka – Obszary białe, szare i czarne - NGA

Mapa wojewódzka – Obszary białe, szare i czarne - infrastruktura dystrybucyjna

Mapa wojewódzka – klasyfikacja miejscowości – 7 kategorii

Mapa wojewódzka – przebieg sieci IDM z zaznaczeniem miejscowości objętych budową FTTC/FTTB

Mapy powiatowe – klasyfikacja miejscowości kat. 1-7, planowane węzły IDM, przebieg sieci IDM, istniejące węzły z usługami szerokopasmowymi.

 

Liczba wyświetleń: 1189

powrót