Komunikaty

Trwa VI edycja konkursu Innowator Mazowsza

2014.07.24 14:00 , aktualizacja: 2014.08.19 08:07
Autor: Edyta Dul-Pałaszewska (RF), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Rozpoczęła się szósta już edycja prestiżowego konkursu „Innowator Mazowsza 2014”. Masz młodą firmę, która stawia na innowacje? A może jesteś młodym naukowcem z nowatorskim podejściem? Jeśli tak, to dobrze się składa – ten konkurs skierowany jest właśnie do Ciebie.

 

– Celem projektu jest pogłębianie współpracy między sferami biznesu i nauki. Innowacyjne rozwiązania, których z roku na rok przybywa, pozytywnie wpływają na rozwój naszej gospodarki. Dzięki konkursowi mamy okazję przekonać się, jakie pomysły rodzą się w województwie mówi marszałek Adam Struzik.

 

Więcej nowatorskich rozwiązań

 

Historia konkursu „Innowator Mazowsza” rozpoczęła się w 2008 r. Od tej pory co roku odbywa się kolejna edycja. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch kategoriach: Młoda i Innowacyjna Firma oraz Innowacyjny Młody Naukowiec. Rośnie prestiż, przybywa zainteresowanych i kandydatów do zwycięstwa. Tylko w zeszłym roku zgłoszenia nadesłało ponad 70 osób.

 

W pierwszej edycji wśród przedsiębiorców zwycięstwo odniosła firma Interclinic Sp. z o.o. za „Inteligentną maskę do spania”, produkt bazujący na zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań w oparciu o analizę sensoryczną snu człowieka. Karolina Tomczyk wygrała z kolei w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec pracą „Polimery otrzymywane z surowców odnawialnych – pochodnych kwasu winowego i węglowego”. Warto podkreślić, że poza nagrodzonymi trzema firmami oraz naukowcami przyznano także cztery specjalne wyróżnienia. To tylko potwierdza, jak ciekawe i innowacyjne projekty realizowane są na Mazowszu.

 

Wiele wskazuje na to, że i w obecnej edycji padnie rekord zgłoszeń. – Bardzo na to liczymy – mówi marszałek. I dodaje: – Dla mazowieckich przedsiębiorców oraz naukowców konkurs jest wielką szansą na zaprezentowanie firmy czy własnej osoby. Konkurs cieszy się coraz większą renomą, jego losy śledzi coraz większe grono odbiorców, dlatego jest rewelacyjną formą promocji.

 

Trwa nabór aplikacji konkursowych

 

Od lipca można zgłaszać kandydatury do tegorocznej edycji „Innowatora Mazowsza”. Przedsiębiorcy, którzy chcą zgłosić swój udział w konkursie, muszą prowadzić na Mazowszu firmę z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, ale funkcjonującą na rynku nie dłużej niż 10 lat. Oceniane są nowe produkty, usługi, nowoczesne rozwiązania technologiczne, organizacyjne i marketingowe stosowane przez firmy w codziennej praktyce biznesowej (do 5 lat wstecz).

 

Natomiast za innowacyjne rozwiązania w nauce nagradzani będą młodzi (do 39 lat) i kreatywni naukowcy z Mazowsza. Główne kryterium to zakończony przewód doktorski lub stopień doktora uzyskany w ciągu ostatnich 3 lat z pracą zawierającą innowacyjne oraz praktyczne rozwiązania.

 

Zgłoszenia kandydatów będą przyjmowane do 14 sierpnia. Uroczysta gala, podczas której poznamy Innowatorów Mazowsza 2014, odbędzie się we wrześniu. Zwycięska firma w kategorii Młoda Innowacyjna Firma otrzyma 25 tys. złotych, a Innowacyjny Młody Naukowiec – 10 tys. złotych.

 

Konkurs przewiduje również ufundowanie dodatkowych nagród i wsparcie dla laureatów przez Partnerów Konkursu, tj.:

 

1. Agencja Promocyjna INVENTOR Sp. z o.o.:
a) w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec – I nagroda: promocja pomysłu laureata na dwóch międzynarodowych wystawach wynalazków i innowacyjnych technologii (Moskwa, Zagrzeb lub Norymberga); II i III nagroda promocja rozwiązań laureatów na jednej międzynarodowej wystawie wynalazków i innowacyjnych technologii. Propozycja obejmuje pełne pokrycie kosztów promocji na wystawach.
b) w kategorii Młoda Innowacyjna Firma - I nagroda: 50 % rabatu na wystawienie nagrodzonego rozwiązania podczas wystawy w Moskwie lub Norymberdze;
II nagroda: 25 % rabatu na wystawienie nagrodzonego rozwiązania podczas wystawy w Moskwie lub Norymberdze.

 

2. Catmood Sp. z o.o:
- obejmuje obie kategorie konkursowe – przeprowadzenie trzech preinkubacji dla laureatów konkursu Młoda Innowacyjna Firma w ramach projektu PO IG 3.1.; wartość dodana dla uczestników preinkubacji to szczegółowa analiza projektu dokonana przez analityków biznesowych zakończona opracowaniem profesjonalnego biznes planu oraz prognozy przychodów i kosztów wraz z analizami finansowymi. Ponadto inkubator gwarantuje inwestycję w najlepszy projekt, który wpisuje się w jeden z podanych obszarów (energia odnawialna, medycyna, biotechnologia, chemia) w zamian za udziały w nowo powstałej spółce;


3. 4 CF Sp z o.o.:
- w kategorii Młoda Innowacyjna Firma – konsultacje i doradztwo w zakresie wdrażania nowej technologii, rozwoju biznesu i pomoc w pozyskaniu finansowania/inwestora, w tym: dopracowanie i ewaluacja strategii rozwoju, wsparcie we wdrożeniu strategii, wprowadzenie do wykonywania analiz i kalkulacji produkcyjnych kosztów, doradztwo przy wykonywaniu analiz finansowych, inne konsultacje i doradztwo. Laureat może wykorzystać pakiet konsultacji przez pierwsze pół roku rozwoju projektu biznesowego.


4. Instytut Mechaniki Precyzyjnej:
a) w kategorii Młoda Innowacyjna Firma – zaproszenie do lokalizacji siedziby firmy na terenie Instytutu, albo w należących do Instytutu obiektach produkcyjno-laboratoryjnych w Warszawskim Parku Przemysłowym; udostępnienie powierzchni produkcyjnej lub biurowej na preferencyjnych warunkach dla firm w fazie inkubacji lub wzrostu na okres 24 miesięcy.
b) w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec – oferta bezpłatnego udziału w wybranych szkoleniach i warsztatach organizowanych przez Instytut w 2015 roku, oraz oferta bezpłatnych publikacji w czasopiśmie naukowo-technicznym Inżynieria Powierzchni.

 

5. JWP Rzecznicy Patentowi Dorota Rzążewska Sp. J.:
- obejmuje obie kategorie konkursowe – bezpłatna konsultacja rzecznika patentowego i radcy prawnego w zakresie możliwości ochrony prawnej nagrodzonego innowacyjnego rozwiązania; bezpłatne przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej nagrodzonego wynalazku do Urzędu Patentowego RP lub bezpłatne przygotowanie umowy służącej komercjalizacji nagrodzonego wynalazku; udział merytoryczny ekspertów z JWP Rzecznicy Patentowi w warsztatach edukacyjnych oraz w konsultacjach on-line zorganizowanych dla uczestników konkursu organizowanych przez Fundację JWP;

 

6. Fundacja Innowacja i Wiedza:

- w kategorii Młoda Innowacyjna Firma -  propozycja 6 sesji mentoringowych z doświadczonym mentorem, który w czasie cyklicznych spotkań będzie wspierał właściciela firmy – laureata konkursu -  w odkrywaniu i rozwijaniu swego potencjału w zakresie przedsiębiorczości.

 

7. Fundacja JWP Masz Pomysł? Masz Patent. Masz Zysk!:
- obejmuje obie kategorie konkursowe – zorganizowanie warsztatów i przekazanie materiałów edukacyjnych z zakresu prawa własności intelektualnej i przemysłowej (tematyka dostosowana do rodzajów zgłaszanych wniosków konkursowych); organizacja warsztatów on-line z ekspertem na temat ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.


8. Mazowiecki Inkubator Technologiczny Sp. z o.o.:
- obejmuje obie kategorii konkursowe – dla laureatów konkursu: doradztwo w zakresie założenia spółki, pomoc w znalezieniu inwestora bądź koinwestora, konsultacje w zakresie wykorzystania środków z UE, a także analiza projektu pod kątem synergii z Grupą Kapitałową Arteria S.A.


9. Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy:
- w kategorii Innowacyjny Młody Naukowiec – współpraca z naukowcami zatrudnionymi w laboratoriach OPI PIB; wsparcie przy wyszukiwaniu kontaktów naukowych zarejestrowanymi w bazie Nauka Polska.


10. „Poręczenia Kredytowe” Sp. z o.o.:
- w kategorii Młoda Innowacyjna Firma – bezpłatna konsultacja finansowa/prawna.


11. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP:
- w obu kategoriach konkursowych – bezpłatne konsultacje w zakresie ochrony intelektualnej, pomoc w zakresie wdrożenia innowacyjnego rozwiązania;


12. Związek Pracodawców Business Centre Club:
- w kategorii Młoda Innowacyjna Firma – promocja laureatów poprzez BCC (informacja na stronach internetowych i przekazanie informacji o laureatach członkom BCC); konsultacje oraz pomoc w znalezieniu źródeł finasowania/inwestorów dla najlepszych pomysłów i firm.


Informacje o tegorocznej edycji konkursu, zasady udziału oraz niezbędne dokumenty znajdują się poniżej i na stronach: www.innowacyjn.mazovia.pl; www.msodi.mazovia.pl; www.ris.mazovia.pl oraz www.mazonowsze.pl .
 

Pliki do pobrania

Rozmiar: 417 kB, Liczba pobrań: 1187, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 61 kB, Liczba pobrań: 369, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 41 kB, Liczba pobrań: 331, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 59 kB, Liczba pobrań: 338, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 52 kB, Liczba pobrań: 349, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 27 kB, Liczba pobrań: 329, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 66 kB, Liczba pobrań: 360, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 72 kB, Liczba pobrań: 399, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 28 kB, Liczba pobrań: 361, Dokument programu Microsoft Word
Rozmiar: 391 kB, Liczba pobrań: 324, Plik graficzny (JPG)
Rozmiar: 643 kB, Liczba pobrań: 540, Adobe Acrobat Document
Rozmiar: 604 kB, Liczba pobrań: 629, Adobe Acrobat Document

Artykuły powiązane

Liczba wyświetleń: 652

powrót