Komunikaty
Rozstrzygnięcie naboru wniosków w zakresie ochrony zabytków
2012.06.28 14:25 , aktualizacja: 2013.05.23 15:49
Autor: Emilia Walczak, Departament Kultury, Promocji i Turystyki, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Uprzejmie informujemy, że 25 czerwca 2012 r., Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę nr 161/12 w sprawie wyboru wniosków i udzieleniu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Województwa Mazowieckiego, udzielając dotacji 61 podmiotom na łączną kwotę 3 mln złotych.
W terminie naboru tj. od 6 kwietnia do 4 maja br., do Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki wpłynęło 145 wniosków na łączną wnioskowaną kwotę dotacji w wysokości prawie 12 mln złotych.
Wnioski oceniane były pod względem formalnym przez pracowników Wydziału ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w zakresie Kultury, Turystyki i Ochrony Zabytków. W trakcie oceny formalnej wnioskodawcy mieli możliwość jednorazowej poprawy błędów i uzupełnienia braków w złożonej dokumentacji.
Wnioski, które spełniły wymogi formalne, były oceniane merytorycznie przez specjalnie powołaną w tym celu Komisję. Każdy wniosek oceniany był według kryteriów szczegółowo określonych w ogłoszeniu o naborze.
Wybór wniosków, którym Sejmik Województwa Mazowieckiego udzielił dotacji nie był łatwy. Z dokumentacji, na podstawie której dokonano oceny merytorycznej wynika, że większość obiektów wymaga pilnych i kosztownych remontów, a możliwości finansowe właścicieli są niewystarczające na ich realizację.
Tegoroczne dotacje zostaną przeznaczone na prace dotyczące zabezpieczenia i utrwalenia substancji zabytku, zahamowanie procesów destrukcji, kontynuacje zeszłorocznych prac oraz na zadania związane z realizacją Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami. W większości przypadków są to prace związane z naprawą i konserwacją dachów, remontem elewacji oraz zabezpieczeniem obiektów przed wilgocią.
Dotacji udzielono na prace konserwatorskie oraz roboty budowlane prowadzone przy 48 zabytkach nieruchomych oraz 13 zabytkach ruchomych. Wśród obiektów, które otrzymały wsparcie finansowe z budżetu województwa znalazły się średniowieczne zabytki sakralne, neogotycki pałac znajdujący się na terenie XVIII-wiecznego zespołu pałacowo parkowego, podworski Spichlerz pochodzący z drugiej połowy XVIII w., wczesnośredniowieczne zabytki metalowe, rogowe i kościane znalezione podczas badań archeologicznych na grodzisku oraz inne równie cenne obiekty. Za godne uwagi i wyjątkowo ważne uznano inicjatywy podejmowane przez organizacje pozarządowe, które stawiają sobie za cel ratowanie zapomnianych, zniszczonych nagrobków i przydrożnych kapliczek.
Poniżej odnajdą Państwo wykaz wniosków, które otrzymały dotacje oraz informacje dotyczące przedmiotowego naboru. Wnioskodawcy otrzymają pisemną informację dotyczącą wyników naboru.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 1046
powrót