Komunikaty
Konkurs na projekty wymiany wiedzy w ramach Inicjatywy Środkowoeuropejskiej
2012.05.30 11:25 , aktualizacja: 2012.05.31 11:36
Autor: Anieszka Mync, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka
Uprzejmie informujemy, że do 30 czerwca br. trwa nabór wniosków na projekty wymiany wiedzy (transfer know-how, wymiana dobrych praktyk, dzielenie się doświadczeniami itp.) w ramach Inicjatywy Środkowoeuropejskiej.
Inicjatywa Środkowoeuropejska (IŚE) (Central European Initiative - CEI) jest największym międzyrządowym forum współpracy regionalnej w Europie. Została powołana w Budapeszcie w listopadzie 1989 r. jako inicjatywa Austrii, Jugosławii, Węgier i Włoch. W 1990 r. do ugrupowania przystąpiła Czechosłowacja, a rok później – Polska. Obecnie członkami ISE jest 18 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry oraz Włochy (9 krajów unijnych, a także Chorwacja, której akcesja do UE jest przewidziana na 1 lipca 2013 r., oraz 8 krajów spoza UE). Organizacja działa m.in. na rzecz integracji europejskiej, umacniania instytucji demokratycznych, budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz przyspieszenia transformacji gospodarczej, przede wszystkim poprzez współpracę między krajami członkowskimi.
Jednym z instrumentów realizacji celów organizacji jest Program Wymiany Wiedzy (Know-how Exchange Programme – KEP), w ramach którego został ogłoszony konkurs na przygotowanie projektów związanych z capacity building oraz transferem dobrych praktyk z krajów IŚE będących członkami UE (donatorzy) do krajów ISE będących poza strukturami UE (beneficjenci). Program koncentruje się na tych dziedzinach, w których instytucje krajów-darczyńców dysponują bogatymi doświadczeniami i są gotowe podzielić się nimi z instytucjami oczekującymi wsparcia zewnętrznego w krajach-beneficjentach.
Wnioskodawcami mogą być podmioty pochodzące z krajów Inicjatywy Środkowoeuropejskiej należących do UE (włącznie z Chorwacją). Typy kwalifikowalnych podmiotów: podmioty publiczne i prywatne oraz organizacje międzynarodowe i pozarządowe działające w interesie publicznym, jak: władze krajowe, regionalne i lokalne, instytucje edukacyjne i badawcze, organizacje działające na rzecz środowiska naturalnego itp. Jeden wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek. Dokumenty aplikacyjne (wniosek, wytyczne dla wnioskodawców, wzór umowy grantowej) dostępne są wraz z ogłoszeniem o naborze na stronie internetowej organizacji: www.cei.int (w zakładce OPENCALLS).
Beneficjentami mogą być podmioty pochodzące z krajów IŚE spoza UE. Instytucja aplikująca jest zobowiązana do przedstawienia beneficjenta/-ów we wniosku, a także do wyjaśnienia, w jakim stopniu beneficjent uczestniczył w planowaniu projektu i w opracowaniu wniosku. Należy pamiętać, że kluczowe znaczenie ma zapotrzebowanie beneficjenta na określoną wiedzę lub umiejętności oraz zapewnienie jego własnego zaangażowania we wdrażanie projektu.
Kwalifikowalne działania
Wniosek aplikacyjny musi określać takie działania, które zapewnią skuteczny i efektywny transfer know-how. Przykładowe działania: warsztaty i seminaria, szkolenia, wizyty studyjne, udział w przygotowaniu dokumentów strategicznych (np. plany rozwoju, reformy, studia strategiczne itp.), transfer technologii, pomoc techniczna, oddelegowanie pracowników, misje. Wszystkie działania projektowe powinny mieć miejsce w regionach IŚE.
Dostępne środki i wysokość dofinansowania projektów
Na niniejszy nabór wniosków została przeznaczona łączna kwota 285 tys. euro, w tym 25 tys. euro - udostępnione przez Polskę na wsparcie projektów polskich wnioskodawców. Z ogólnej kwoty, 12 tys. euro jest zarezerwowane na koszty techniczne oraz monitorowanie wybranych projektów w trakcie ich wdrażania i po zakończeniu. Organizacja zagwarantowała sobie prawo do niewydatkowania wszystkich funduszy.
Dofinansowanie projektu może wynieść do 50% jego całkowitych kosztów kwalifikowalnych. Wysokość udzielonego wsparcia nie może przekraczać 40 tys. euro.
Obowiązujące terminy i sposób wysłania wniosku
Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca 2012 r. Do 15 dni przed zakończeniem naboru IŚE zarezerwowała sobie prawo do wprowadzania uzupełnień/zmian do warunków naboru. W przypadku złożenia aplikacji przed opublikowaniem ostatniej zmiany w warunkach naboru, wnioskodawca ma prawo do wprowadzenia modyfikacji we wniosku przed upływem ostatecznego terminu.
Wdrażanie projektu powinno rozpocząć się po 1 listopada 2012 r. Czas jego trwania nie powinien przekraczać dwóch lat.
Wniosek - wypełniony w języku angielskim – wraz z dokumentami towarzyszącymi należy wysłać elektronicznie na adres: oraz jednocześnie do wiadomości krajowego koordynatora usytuowanego w MSZ.
Składane projekty muszą służyć realizacji Planu Działań ISE na lata 2010-2012 (dostępnego na stronie organizacji) oraz być zgodne z priorytetami Programu Wymiany Wiedzy:
1. Integracja europejska, zwiększanie kompetencji (capacity building) i gospodarka rynkowa, w tym:
· przygotowanie do procesu akcesji do UE (m.in. udzielanie wsparcia przy opracowaniu position papers, planów działań, analiz i innych dokumentów strategicznych); poprawa umiejętności administracji publicznej w prowadzeniu efektywnych spotkań z przedstawicielami UE; pomoc w opracowaniu przepisów prawnych zgodnych z wymaganiami UE;
· wzmacnianie potencjału administracji centralnej oraz struktur administracyjnych na poziomie regionalnym i lokalnym (np. pomoc w przygotowaniu strategii rozwoju, wdrażaniu zasad transparentności systemu finansów publicznych i rozwoju kadr lokalnej administracji);
· wsparcie transformacji gospodarczej, poprawa efektywności lokalnych rynków pracy oraz rozwój sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym wsparcie MSP rozpoczynających działalność, promocja przedsiębiorstw innowacyjnych itp.);
· wspomaganie reform II generacji (ze szczególnym uwzględnieniem ładu korporacyjnego, usług sektora finansowego i bankowego oraz rynków kapitałowych);
· działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego;
2. Planowanie i rozwój infrastruktury,zwłaszcza:
· pomoc techniczna na rzecz rozwoju infrastruktury transportowej i komunalnej, w tym z udziałem partnerstwa publiczno-prywatnego;
· wsparcie rozwoju Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
3. Rolnictwo, energia i środowisko
· energia - transfer know-how w takich obszarach, jak: efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii, energia czysta i zmiany klimatu;
· środowisko - ochrona środowiska naturalnego, gospodarka odpadami, zarządzanie wodą i in.;
· rozwój obszarów rolniczych i wiejskich, w tym: bezpieczeństwo żywnościowe, jakość żywności, plany rozwoju gospodarstw rolnych, rozwój infrastruktury związanej z handlem hurtowym produktami rolnymi, szkolenia specjalistów w dziedzinach związanych z rolnictwem; promowanie agro- i ekoturystyki.
Liczba wyświetleń: 399
powrót