Komunikaty

Ogłoszono III nabór wniosków w Programie Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013

2012.02.16 12:00 , aktualizacja: 2012.02.17 09:58

Autor: Agnieszka Mync, Biuro Programów Europejskich i Kontraktu Wojewódzkiego, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

Uprzejmie informujemy, że 16 lutego 2012 r. w Programie Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa został ogłoszony III nabór wniosków obejmujący Działanie 3.2. Inicjatywy społeczności lokalnych (Local communities’ initiatives).

 

Zakres naboru

Zgodnie z Programem Operacyjnym, celem Działania 3.2. jest społeczna, naukowa, edukacyjna i kulturalna integracja obszaru pogranicza, m.in. poprzez: wspólne inicjatywy społeczności lokalnych, instytucji, urzędów administracji publicznej, mediów i organizacji pozarządowych; współpracę transgraniczną szkół i uczelni wyższych; konferencje, seminaria i wizyty studyjne służące wymianie dobrych praktyk i doświadczeń; transgraniczne wydarzenia kulturalne i sportowe; wspólną realizację pilotażowych i innowacyjnych projektów służących rozwojowi gospodarczemu i społecznemu, ochronie środowiska, promocji równouprawnienia i zrównoważonego zatrudnienia; działania na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, mniejszości narodowych i kultywowania różnorodności kulturowej.

 

Charakter i czas trwania projektów

Działanie 3.2. będzie wdrażane wyłącznie poprzez tzw. projekty parasolowe, co oznacza, że jeden projekt jest realizowany poprzez określoną liczbę mikroprojektów (od 5 do 20). Wszystkie mikroprojekty służą osiąganiu celów projektu parasolowego, a działania zaplanowane w ramach mikroprojektów należy opisać we wniosku aplikacyjnym. Za realizację całego projektu parasolowego wobec Wspólnej Instytucji Zarządzającej odpowiada pod względem prawnym i finansowym partner wiodący (beneficjent), natomiast pozostali partnerzy odpowiadają za realizację mikroprojektów. Partnerstwo w projektach ma charakter transgraniczny, tj. zarówno zarządzanie projektem parasolowym, jak i realizację mikroprojektów należy zaplanować w partnerstwie Polska – Białoruś i / lub Ukraina.

Prosimy o zwrócenie uwagi na schemat prezentujący poszczególne poziomy partnerstw w projekcie zawarty w Wytycznych dla wnioskodawców (Guidelines for grant applicants – s. 10).

Maksymalny czas trwania projektu parasolowego wynosi 24 miesiące, natomiast mikroprojektu – 12 miesięcy.

 

Kto może złożyć wniosek?

W naborze wniosków o dofinansowanie projektów mogą uczestniczyć podmioty mające siedzibę na obszarze wsparcia Programu, tj. w przypadku województwa mazowieckiego – instytucje i organizacje mające siedzibę i działające na obszarze podregionu ostrołęcko-siedleckiego. Wnioskodawcami mogą być podmioty posiadające osobowość prawną lub bez osobowości prawnej (tylko na terenie Polski), niedziałające dla zysku, jak: władze lokalne i regionalne, podmioty świadczące usługi publiczne na zlecenie tych władz, regionalne i lokalne przedstawicielstwa władz centralnych, instytucje państwowe, edukacyjne, szkoleniowe, kulturalne, społeczne, sportowe, organizacje pozarządowe i non-profit.

Wnioskodawca, czyli partner wiodący projektu parasolowego, musi wykazać się odpowiednim doświadczeniem we wdrażaniu / zarządzaniu (jako lider) projektami finansowanymi z udziałem środków UE (w tym realizacją przynajmniej 1 projektu unijnego i 1 projektu transgranicznego z budżetem wynoszącym w każdym przypadku min. 150 tys. euro) oraz musi posiadać adekwatny do zaplanowanego przedsięwzięcia potencjał finansowy i organizacyjny.

 

Kwestie finansowe

-        Dostępna kwota wsparcia w ramach naboru wynosi łącznie 6,65 mln euro.

-        Dofinansowanie projektu parasolowego może wynieść od 225 tys. do 900 tys. euro.

-        Budżet pojedynczego mikroprojektu – od 10 tys. do 50 tys. euro.

-        Priorytetowo będą traktowane projekty z budżetem przekraczającym 350 tys. euro, pod warunkiem zrównoważonego podziału kosztów między partnerów.

-        Poziom dofinansowania projektu wynosi do 90% kosztów kwalifikowalnych, wkład własny – min. 10%.

W ramach projektów nie mogą być finansowane m.in.: indywidualne koszty udziału w seminariach i konferencjach; stypendia dla uczniów i studentów; działania, które uzyskały dofinansowanie z innych źródeł; działania komercyjne i charytatywne; działania, w których koszty inwestycyjne (roboty, dostawy) przekraczają 20% bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych projektu parasolowego i mikroprojektów; działania o charakterze cyklicznym, o ile nie dotyczą fazy początkowej przedsięwzięcia.

 

Ważne terminy

Nabór potrwa do 14 czerwca 2012 r. (do godz. 15.00).

W okresie trwania naboru istnieje możliwość skierowania pytań do Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu, nie później jednak niż do 25 maja 2012 r. Ponadto, potencjalni wnioskodawcy mogą skorzystać ze szkoleń organizowanych przez WST. Przewidziano dwie rundy szkoleń – w marcu oraz na przełomie kwietnia i maja br. Na terenie Polski sesje szkoleniowe w ramach pierwszej rundy będą miały miejsce w następujących ośrodkach i terminach:

-        Białystok         - 13 marca 2012 r.

-        Siedlce           - 14 marca 2012 r.

-        Rzeszów         - 15 marca 2012 r.

-        Lublin              - 16 marca 2012 r.

 

Ogłoszenie o naborze wraz z pełną dokumentacją aplikacyjną jest dostępne na stronie internetowej Programu www.pl-by-ua.ue w zakładce „Nabory wniosków”.

Dokumenty należy składać do Wspólnego Sekretariatu Technicznego (Centrum Projektów Europejskich), ul. Domaniewska 39a, 02-672 Warszawa; tel. 22-378 31 37.

Liczba wyświetleń: 656

powrót