Komunikaty
O kierunkach rozwoju obszarów metropolitarnych – konferencja „Obszar Metropolitalny Warszawy”
2011.06.02 12:20 , aktualizacja: 2011.06.02 13:51
Autor: Elżbieta Sielicka, MBPR, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Zapraszamy do udziału w konferencji „Obszar Metropolitarny Warszawy”, która odbędzie się 13 czerwca br. w Hotelu Jan III Sobieski w Warszawie. Spotkanie organizowane jest przez Mazowieckie Biuro Planowania Regionalnego w Warszawie – należące do Samorządu Województwa Mazowieckiego, Szkołę Główną Handlową oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Warszawie.
Celem konferencji jest zaprezentowanie przykładów planowania i zarządzania obszarami metropolitarnymi w kraju i w Europie oraz pokazanie charakterystycznych problemów związanych z tym zagadnieniem. Spotkanie ma stanowić wstęp do szerszej debaty nad kierunkami rozwoju obszarów metropolitalnych, w tym szczególnie Warszawy i jej najbliższego otoczenia. Planowana jest dyskusja na temat metod koordynacji polityki rozwojowej gmin i całego województwa na drodze do wzrostu ich spójności i konkurencyjności.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego, rządu RP, a także reprezentanci władz gmin i powiatów wchodzących w skład Obszaru Metropolitalnego Warszawy, przedstawiciele świata nauki oraz organizacji i stowarzyszeń związanych z rozwojem regionalnym. Wsparcie merytoryczne konferencji zapewnią specjaliści ze Szkoły Głównej Handlowej oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich.
Podczas konferencji szczegółowo zaprezentowane zostaniem.in.Studium Planu Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Metropolitalnego Warszawy opracowane w Mazowieckim Biurze Planowania Regionalnego. Opracowanie to stanowi studialną kontynuację prac nad Projektem Planu Zagospodarowania Przestrzennego Obszaru Metropolitalnego Warszawy, który z przyczyn formalno-prawnych nie może zostać uchwalony. Studium Planu jest ważnym materiałem teoretycznym, który służyć może, jako wytyczne i materiał porównawszy przy ustalaniu polityk rozwoju przestrzennego na szczeblu gminnym i regionalnym.
W ramach pierwszej części spotkania przedstawione zostaną przykłady dobrych praktyk z zakresu zarządzania i planowania rozwoju obszarów metropolitalnych w Polsce i Europie. Przedstawiciele Regionu Sztokholmskiego, Amsterdamu, Hamburga, Paryża, Londynu, a także Trójmiasta oraz Wrocławia pokażą w jaki sposób, dzięki sprawnie zorganizowanej i dobrze skoordynowanej współpracy między jednostkami samorządu, wpłynąć można na wzrost konkurencyjności regionów.
Przedstawiciel Stowarzyszenia METREX – zrzeszenia miast metropolitalnych w Europie, omówi przykłady działań podejmowanych w tej instytucji w zakresie metod kreowania rozwoju metropolii europejskich. Poruszony zostanie również temat rewitalizacji oraz znaczenie tego procesu w rozwoju metropolii.
W części poświęconej Obszarowi Metropolitalnemu Warszawy zostaną przedstawione założenia i prognozy w zakresie trendów rozwojowych tego obszaru zapisane w Studium Planu Zagospodarowania Przestrzennego, OMW, które w ramach kolejnych prezentacji zostaną zestawione z opiniami i poglądami wygłoszonymi przez przedstawicieli samorządów. Pozwoli to wypracować wspólną wizję pracy nad przyszłością tego obszaru.
Podczas kolejnych sesji poruszone zostaną zagadnienia wewnętrznych i zewnętrznych problemów rozwojowych obszarów metropolitalnych w tym również aspekty formalne oraz sytuacja prawna w Polsce. Ponadto omówione będą zapisy dotyczące obszarów metropolitalnych zawarte w projektach innych dokumentów, w tym Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, Raport Polska 2030 czy w raportach OECD i dokumentach Unii Europejskiej.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 841
powrót