Komunikaty
IV Kongres Obywatelski – międzyśrodowiskowa i międzykulturowa debata na temat potencjału zbiorowego Polski
2009.10.07 00:00
Autor: Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową zaprasza do udziału w IV Kongresie Obywatelskim, który odbędzie się 17 października br. w gmachu Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Al. Niepodległości 162) w godz. 11.00-17.00, pod hasłem „Razem wobec przyszłości”.
Kongres poświęcony będzie dyskusji na temat lepszego wykorzystania potencjału zbiorowego Polski oraz poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: do czego jest potrzebna podmiotowość zbiorowa w XXI wieku i na jakich wyborach cywilizacyjnych oprzeć należy dalszą modernizację i rozwój kraju.
Debata międzyśrodowiskowa i międzypokoleniowa służyć ma pielęgnacji kulturowych kodów i stylu życia, które pozwalają na zachowanie indywidualnego charakteru Polski w procesie współkształtowania przyszłości świata.
Mówcami plenarnymi Kongresu będą m.in. Lech Wałęsa, prof. Janusz Czapiński, prof. Zdzisław Krasnodębski, dr Bogusław Grabowski, prof. Jadwiga Staniszkis i europoseł Janusz Lewandowski.
Główna część debaty toczyła się będzie na sesjach tematycznych. Do udziału w poszczególnych sesjach organizatorzy zaprosili reprezentantów władzy specjalizujących się w dziedzinie, której poświęcona będzie dyskusja. Według wprowadzonej w tym roku zasady w pierwszej kolejności głos zostanie oddany obywatelom, zaś zadaniem przedstawiciela władzy publicznej będzie odniesienie się do stanowiska ogółu i zaprezentowanie swoich racji. To rozwiązanie służyć ma budowie demokratycznej kultury debat politycznych w Polsce.
Zaproszenie do wystąpienia w roli reprezentanta władzy publicznej przyjęli (w kolejności sesji): Poseł Joanna Kluzik-Rostkowska, Wicemarszałek Senatu prof. Marek Ziółkowski, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów dr Maciej Grabowski, Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny.
Jedna z sesji: „Jak uczynić regiony motorami modernizacji i rozwoju Polski?” poświęcona będzie tematyce regionalnej, a jej celem ma być próba udzielenia odpowiedzi na pytania:
- czy ramy ustrojowo-regulacyjne samorządów wojewódzkich powinny ulec zasadniczej zmianie?
- jak budować regionalne mechanizmy rozwojowe?
- na czym powinno polegać dobre rządzenie w regionach?
- jak budować wspólnoty i tożsamości regionalne?
- jakie relacje między regionem a metropolią?
Wstęp wolny.
Rejestracja na , faxem: 058/ 524-49-08
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 255
powrót