Kalendarz
„Wielcy Polacy” na znaczkach pocztowych – wernisaż
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
więcej o: „Wielcy Polacy” na znaczkach pocztowych – wernisażWystawa „Kurpie i Kurpiowszczyzna w ikonografii. Pocztówka”
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza na wystawę „Kurpie i Kurpiowszczyzna w ikonografii. Pocztówka”. Zaprezentowano na niej ponad 200 kart pocztowych z XX w., poruszających tematykę kurpiowską: strój, architekturę, obyczajowość i plastykę obrzędową.
więcej o: Wystawa „Kurpie i Kurpiowszczyzna w ikonografii. Pocztówka”Muzealne Spotkania przy Lampce. Edyta Stein – patronka Europy
Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z Bogusławą Stanowską-Cichoń, współautorką filmu „Edyta Stein patronka Europy patronką Lublińca”. Film ukazuje historię życia Edyty Stein, jej duchową przemianę, odkrywanie prawdy i Boga w filozofii. Został nagrodzony 12 maja br. nagrodą Grand Prix XXVII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów „Niepokalanów 2012” (drugą współautorką filmu jest Katarzyna Kotula). Bohaterka filmu żyła w latach 1891-1942, była Niemką pochodzenia żydowskiego. Studiowała pod okiem wybitnego filozofa Edmunda Husserla, przyjaźniła się z Romanem Ingardenem, pozostawała pod wpływem Maxa Schelera. Zgłębiała fenomenologię i pisma św. Tomasza z Akwinu. W 1922 r. przyjęła wiarę katolicką, wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych i przyjęła imiona Teresa Benedykta od Krzyża. Zginęła w obozie koncentracyjnym w Auschwitz II – Birkenau. W 1987 r. została błogosławioną, a w 1998 świętą Kościoła katolickiego. W 1999 r. wybrano ją na patronkę Europy.
więcej o: Muzealne Spotkania przy Lampce. Edyta Stein – patronka EuropyMiodobranie w skansenie
1 lipca, godz. 10.00 – 19.00
więcej o: Miodobranie w skansenieRekonstrukcja bitwy pod Mławą 2012
Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, którą w 2012 r. miasto Mława planuje zorganizować po raz piąty, stawiana jest na pozycji jednego z największych w Europie widowisk z czasów II wojny światowej, jedynego w Polsce, odtworzonego na bazie istniejących fortyfikacji – bunkrów z 1939 r.
więcej o: Rekonstrukcja bitwy pod Mławą 2012Kilimy polskie ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku
Kilimy są tkaninami dekoracyjnymi o długiej tradycji w Polsce, co najmniej sięgającej XVII w. Ocieplały i dekorowały wnętrza dworów, mieszkań kamienic, okrywając ściany, meble i podłogi.
więcej o: Kilimy polskie ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w PłockuWystawa „Osobliwości Muzealnych Magazynów”
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zaprasza na otwarcie wystawy zatytułowanej „Osobliwości Muzealnych Magazynów”, nad którą patronat objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.
więcej o: Wystawa „Osobliwości Muzealnych Magazynów”Wystawa z okazji stulecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Bielsku
Równo sto lat temu w Bielsku (w powiecie płockim) biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski, w licznej asyście około 30 księży z okolicznych parafii, dokonał konsekracji nowo pobudowanego kościoła św. Jana Chrzciciela. Budowa świątyni o nieprzeciętnych rozmiarach zajęła wówczas mieszkańcom parafii niespełna 2,5 roku.
więcej o: Wystawa z okazji stulecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Bielsku- Strona z aktualnościami:1
- Przejdź na poprzednią stronę z aktualnościami«
- Strona z aktualnościami:546
- Strona z aktualnościami:547
- Strona z aktualnościami:548
- Strona z aktualnościami:549
- 550
- Strona z aktualnościami:551
- Strona z aktualnościami:552
- Strona z aktualnościami:553
- Strona z aktualnościami:554
- Przejdź na następną stronę z aktualnościami»
- Strona z aktualnościami:689