Kalendarz

„Lalki Polskie – Lalki Świata” – wystawa w sierpeckim ratuszu

2011.01.25 11:10 , aktualizacja: 2011.01.25 11:28

Autor: Agnieszka Borek, MWM w Sierpcu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. MWM w Sierpcu
fot. arch. MWM w Sierpcu
fot. arch. MWM w Sierpcu
fot. arch. MWM w Sierpcu

„Lalki Polskie – Lalki Świata” to nowa wystawa, prezentowana od 20 stycznia do 8 maja br., w sierpeckim ratuszu. Zwiedzający podziwiać mogą bogaty zbiór lalek polskich – w regionalnych i historycznych strojach, a także eksponaty z ponad dwudziestu krajów świata, ofiarowane przez uczestników dziesięciu edycji Międzynarodowego Biennale Lalek Regionalnych.

 

Cechą wspólną wszystkich lalek, które znalazły się na wystawie jest ich dekoracyjny charakter. Lalki ludowe pełnią przede wszystkim rolę eksponatów i pamiątek. Wykonane są z niezwykłą precyzją i dbałością o szczegóły stroju, elementy zdobnictwa, kolorystykę i krój. Ekspozycja pozwala zapoznać się z charakterystycznymi cechami polskich strojów regionalnych – śląskich, kujawskich, łowickich, krakowskich czy góralskich. Znalazły się tu lalki pojedyncze, w parach, a także w grupach – przedstawiające scenki obyczajowe, np. lanie wosku, darcie pierza, zdobienie jajek, zabawę weselną po krakowsku, zabawę w karczmie. Dodatkowo ekspozycję uzupełniają elementy strojów ludowych takich jak: gorsety, zapaski, spódnice, chusty oraz tkaniny ludowe.

 

Drugą część wystawy stanowi kolekcja lalek z różnych stron świata – z Grecji, Turcji, Hiszpanii, Słowenii, Szwecji, Holandii, Szkocji, Rumunii, Cypru, a także Indii, Tajlandii, Nepalu, Iraku, Australii, Peru i Meksyku.

 

Prezentowane zbiory pochodzą z Fundacji „ Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie. Całość ekspozycji została uzupełniona eksponatami z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Ideą przewodnią wystawy jest prezentacja różnorodności kulturowej Polski i świata – wynikającej z wielowiekowej tradycji i specyfiki regionalnej. Ekspozycja jest efektem wieloletniej pracy, a także ogromnej wiedzy i niezwykłych umiejętności twórczych, pielęgnowanych w wielu krajach zgodnie z lokalnym przekazem.

 

Zapraszamy do zwiedzania wystawy! Grupy zorganizowane zachęcamy do skorzystania z, towarzyszących wystawie, zajęć plastycznych "Najciekawszy strój regionalny”. Zapisy na zajęcia  prowadzone są pod numerem tel.:  24 275 28 26 .

Liczba wyświetleń: 1235

powrót