Kalendarz

Teatr Rysowania Franciszka Starowieyskiego

2010.03.19 00:00

Autor: Kamila Bulzacka, MCSW..., Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Przez cztery dni w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu będzie można obejrzeć monumentalny obraz "Przeciw Beckettowi" Franciszka Starowieyskiego – efekt jednego ze spektakli Teatru Rysowania. Kilkunastometrowe dzieło wykonane techniką pastelu pochodzi z Galerii Studio w Warszawie.

Pierwszy Teatr rysowania zaistniał w 1980 roku podczas pleneru w Świdwinie. Starowieyski zainspirował się wówczas XIX-wiecznym obrazem Gustave’a Courbeta Pracownia malarza, na którym artysta maluje obraz w towarzystwie nagiej modelki i zgromadzonej publiczności. Wzorując się na nim, Starowieyski zrealizował 23 takie akcje na całym świecie, m.in. w Wenecji, Paryżu, Spoleto, Sewilli i Chicago. Choć każdy spektakl był inny, obowiązywały określone zasady, do których należało rozpoczynanie kompozycji od wykreślenia jej centralnego punktu, czyli koła bez użycia cyrkla, praca z modelkami, rozmowy z publicznością. Za każdym razem artysta ustawiał trzy blejtramy na planie kwadratu, a na olbrzymich płótnach pojawiały się skłębione ciała ludzkie i zwierzęce, fantasmagorie przypominające barokową deformację. Sam Starowieyski twierdził, że podczas tych seansów najważniejsze dla niego jest aranżowanie nastroju, który tworzy wybrana publiczność przebywająca z twórcą podczas powstawania płócien i dopingująca go do pracy.

Franciszek Starowieyski (1930-2009) zyskał popularność w latach 60. jako autor plakatów teatralnych i filmowych. Zajmował się także malarstwem, grafika użytkową, scenografią teatralną i telewizyjną. Wielokrotnie wystawiał w galeriach i muzeach w Polsce oraz Austrii, Belgii, Francji, Holandii, w Kanadzie, Szwajcarii, USA, we Włoszech i in. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo (1973) oraz Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes (1974).

Otwarcie wystawy odbędzie się 25 marca br. o godz. 12.00. Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających do 28 marca br. w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, przy ul. Kopernika1 w Radomiu.

Liczba wyświetleń: 300

powrót