Kalendarz

Wykład prof. dr. hab. Władysława Duczki "Chrzest Polski 966. Źródła. Interpretacje. Wątpliwości"

2019.04.10 10:55

Autor: Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

12 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 Muzeum Mazowieckie w Płocku (ul. Tumska 8) 

 

Prof. dr. hab. Władysław Duczko jest polskim archeologiem działającym zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Specjalizuje się w dziejach i sztuce wczesnośredniowiecznej Skandynawii, Europy Wschodniej, Polski oraz Bizancjum. Studiował archeologię powszechną na Uniwersytecie Warszawskim, a po emigracji do Szwecji w roku 1969 – archeologię skandynawską i historię sztuki na Uniwersytecie Uppsalskim oraz numizmatykę na Uniwersytecie Sztokholmskim. W 1986 roku obronił w Instytucie Archeologii w Uppsali doktorat na temat ozdób odkrytych w grobach Birki, słynnego wikińskiego ośrodka rzemieślniczo-handlowego, gdzie w roku 1979 prowadził badania wielkiego kopca na stanowisku Orknösen.

W latach 90. kierował on badaniami wykopaliskowymi najważniejszego wczesnośredniowiecznego stanowiska środkowej Szwecji – Gamla Uppsala, które było swego czasu centrum kulturowo-politycznym. W 2005 roku wrócił do Polski, aby na zaproszenie profesora Jerzego Gąssowskiego wykładać archeologię na Wyższej Szkole Humanistycznej (obecnie Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora) w Pułtusku. Od 2013 roku zajmuje się kierowaniem licznymi grantami naukowymi dotyczącymi badań nad pochodzeniem srebra w przedmiotach ze skarbów wczesnośredniowiecznych znajdowanych na terenie Polski oraz nad technologiami wyrobu ozdób zachodniosłowiańskich ze skarbów polskich i skandynawskich.

Dotychczas opublikował kilka książek i ponad 100 artykułów naukowych (w siedmiu językach: polskim, szwedzkim, duńskim, norweskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim) dotyczących przede wszystkim dawnej Skandynawii oraz stosunków skandynawsko-słowiańskich.

Jest zwolennikiem koncepcji, że chrzest Mieszka I odbył się dopiero w 968 r. lub nawet później.

Liczba wyświetleń: 29

powrót