Kalendarz

Chopiniana

2008.07.16 00:00

Autor: Administrator, Wprowadzenie: JakubWojna

W dniach 27-31 lipca br. w Warszawie odbędzie się VI edycja Dni Fryderyka Chopina w Warszawie - Chopiniana. Organizatorem przedsięwzięcia jest Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Impreza eksponuje dziedzictwo najwybitniejszego polskiego kompozytora, utrwala wizerunek kompozytora jako człowieka i twórcy, nierozłącznie związanego z Warszawą. Tradycją Chopinianów są koncerty w miejscach, związanych z życiem i twórczością kompozytora. Koncerty w Bazylice św. Krzyża, gdzie spoczywa Serce Chopina, w Belwederze, gdzie młody kompozytor grywał Wielkiemu Księciu Konstantemu podczas prywatnych audiencji, w kościele ss. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie młody Chopin grywał na organach podczas specjalnych mszy przedpołudniowych dla uczniów i studentów to tylko niektóre miejsca, gdzie odbędzie się festiwal. Chopiniana zagości także w Łazienkach, m.in. pod Pomnikiem Chopina i w Amfiteatrze.

Program:

- 27 lipca, godz. 20.30
W Amfiteatrze Łazienek Królewskich odbędzie się koncert Inny świat, Monsieur Chopin, w wykonaniu Magdy Smalary, Małgorzaty Czajka, Joanny Trzepiecińskiej, Piotra Machalicy i Janusza Szrom. Zagra zespół Jana Zeylanda, Kwartet Opium i Andrzej Poniedzielski. Inny świat, Monsieur Chopin to kilkanaście piosenek ze słowami wybitnych polskich poetów i autorów tekstów oraz kompozytorów, tekstem lub muzyką wiążące się z życiem i twórczością Fryderyka Chopina, z jego związkami z Polską, Warszawą, Mazowszem, a także z drugą ojczyzną – Francją. To kompozycje niezależne, często stylizacje melodii i harmonii chopinowskich, wiele z nich zawiera dokładne cytaty z utworów Chopina. Znaczną grupę tego repertuaru stanowią utwory, w których tekst został napisany przez współczesnych autorów bezpośrednio do miniatur instrumentalnych Fryderyka Chopina, co pozwala również w nowy sposób spojrzeć na twórczość tego kompozytora. Duży walor informacyjny piosenek, ich ogromna wartość artystyczna, lekkość i ładunek humoru w nich zawarte, składają się na niezwykle atrakcyjną i jedyną w swoim rodzaju, muzyczno-literacką opowieść o Fryderyku Chopinie, jego sztuce, życiu i związkach z Polską, jej kulturą, tradycją, historią i obyczajowością.

- 28 lipca, godz. 20.30
W Amfiteatrze Łazienek Królewskich odbędzie się koncert Chopin – ex-sătŭrō, w wykonaniu Warszawskiego Teatru Tańca pod kierownictwem Aleksandry Dziurosz. Ideą choreograficzną kompozycji tanecznej „Chopin – ex-sătŭrō” jest ukazanie interpretacyjnej wielopoziomowości muzyki Fryderyka Chopina i próba uchwycenia jej w ramy spektaklu teatru tańca, gdzie ruch, światło i kostium, połączone ze sobą, stanowić będą dodatkowy aspekt wyrazowy. Inspiracją dla powstania spektaklu stały się, poza oryginalnymi utworami Fryderyka Chopina, aranżacje jego dzieł dokonane przez współczesnego kompozytora – Leszka Możdżera.

- 29 lipca, godz. 17.00
W Podchorążówce w Łazienkach Królewskich odbędą się Inspiracje w wykonaniu Piotra Rangno – akordeon, Krzysztofa Pełech – gitara, GLASS DUO i Zespołu KV 617, Jagody Sokołowskiej – flet i Konrada Mielnik – słowo o muzyce.

30 lipca, godz. 17.00
Na Estradzie za Starą Pomarańczarnią odbędzie się koncert Mistrz i uczeń, w wykonaniu Marii Sydor – fortepian, Elżbiety Karaś-Krasztel – fortepian, Kwartetu PRIMA VISTA, Agaty Igras-Sawicka – flet, Romualda Gołębiowskiego – klarnet, Pawła Pańta – kontrabas, Konrada Mielnik – słowo o muzyce

31 lipca, godz. 16.00
Pod Pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach Królewskich odbędzie Maraton pianistyczny, w wykonaniu Aleksandra Krzyżanowskiego – fortepian, Mariusza Adamczaka – fortepian, Karoliny Marchlewskiej – fortepian, Pawła Kowalskiego – fortepian.

Liczba wyświetleń: 193

powrót