Kalendarz

Buddyjska ikonografia w Muzeum Azji i Pacyfiku

2008.01.31 00:00

Autor: Michał Kuśnierz, Muzeum Azji i Pacyfiku, Wprowadzenie: JakubWojna

W dniach od 7 lutego do 4 maja br. Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie organizuje wystawę sztuki religijnej w kręgu buddyzmu wadżrajany i mahajany pn. „Mandala Pięciu Buddów”.

Z okazji przypadającego w dniu 7 lutego księżycowego Nowego Roku – tybetańskiego święta Losar, Muzeum zaprezentuje wystawę poświęconą wizerunkom rozbudowanego panteonu buddyzmu mahajany i wadżrajany w podziale na pięć grup, zwanych rodzinami. Wadżrajana jest ezoteryczną częścią mahajany, wyznawaną w Tybecie, Nepalu, północnych Indiach i Bhutanie, w Mongolii, Buriacji, Tuwie i Kałmucji, ale zostaną również zaprezentowane przedstawienia z Japonii i Chin. Ponadto wystawa jest poświęcona mandali – jednemu z głównych symboli wadżrajany.

Zgodnie z tradycją buddyzmu mahajany i wadżrajany, na czele pięciu rodzin bóstw stoi pięciu buddów, określanych jako transcendentalni. Są oni związani z kierunkami świata i tworzą układ stanowiący mandalę, tytułową mandalę pięciu buddów. Z pięcioma rodzinami wiążą się właściwe im symbole i kolory odpowiadające karnacjom buddów. Są to: biel – Buddy Wajroczany (symbol rodziny – koło Dharmy, czyli buddyjskiej doktryny), błękit – Akszobhji (symbol – wadżra), żółcień – Ratnasambhawy (klejnot), czerwień – Amitabhy (lotos), zieleń – Amoghasiddhiego (miecz).

Na wystawę składa się około 120 eksponatów, a wśród nich religijne zwoje malarskie na płótnie – thanki w jedwabnym obszyciu, miniatury noszone w relikwiarzach osobistych gau, drzeworyty na papierze i płótnie, rzeźby religijne z brązu, mosiądzu i innych materiałów oraz przedmioty rytualne używane w obrzędach wadżrajany.

Wystawę można oglądać w Galerii Azjatyckiej w Warszawie, ul. Freta 5, w poniedziałki, wtorki, soboty i niedziele w godzinach 12.00 – 18.00, środy, czwartki w godzinach 10.00 – 18.00.
Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, w czwartki wstęp wolny.

Liczba wyświetleń: 248

powrót