Kalendarz

Spotkanie z prof. Tadeuszem Cegielskim (cz. 2)

2017.10.19 15:40 , aktualizacja: 2017.10.24 15:57
Autor: Katarzyna Piktel, Muzeum Andrzeja Struga, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
obraz Canaletta z 1770 r. pt.„Widok Warszawy od strony Pragi” - widok na stare miasto z czerwonymi wiezyczkami. Po wiśle pływają statki Ilustracja: „Widok Warszawy...

24 października, godz. 18.30 w Muzeum Andrzeja Struga w Warszawie (oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie)

www.muzeumliteratury.pl

 

Muzeum Andrzeja Struga zaprasza na drugą część spotkania z profesorem Tadeuszem Cegielskim pt. „Wszystkie drogi z Rzymu prowadzą do Warszawy, czyli o obecności Włochów w stolicy Polski”. Wykład ilustrowany multimedialnie. Wstęp wolny. Zapraszamy! Pojawili się już za panowania Władysława Łokietka, kiedy pod Wawelem ulokowali swoje warsztaty złotnicze. Sztukę architektury według rzymskich wzorów upowszechniali u nas od XVI wieku komaskowie, a więc kamieniarze znad jeziora Como, zaś elegancji i dworskiej ogłady uczyły włoskie księżniczki. W Warszawie zaczęli odgrywać wielkie role w XVII wieku, wraz z nuncjuszami papieskimi, artystami operowymi i architektami – i sprawiali, że skromna stolica Mazowsza wyrastała na europejską stolicę. I tak już wiernie nam towarzyszyli: w sztukach plastycznych, muzyce, teatrze, sztuce kulinarnej, szczególnie cukierniczej; wreszcie w sztuce miłości. A w XIX wieku wspomogli nas militarnie podczas powstania styczniowego, by od początku XX stulecia sekundować odbudowie polskiej państwowości. Byli z nami – i są – na dobre i złe.

Liczba wyświetleń: 103

powrót