Kalendarz

„Tańczące Solarne Kwiaty” – Dancing Flowers, Alexandre Dang

2017.05.11 09:10 , aktualizacja: 2017.05.11 09:18
Autor: Kinga Maszczyńska, MCSW Elektrownia w Radomiu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
pole sztucznych słoneczników - wystawa pod szkalnym dachem Field of Solar Turning...

19 maja (otwarcie godz. 16.00) do 13 sierpnia w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia” ul. Kopernika 1 w Radomiu

www.elektrownia.art.pl

 

Będzie to niezwykły pokaz tańczących kwiatów łączących energie odnawialne ze sztuką. Każdy kwiat zasilany jest przez panel solarny, który przekształca światło w elektryczność, umożliwiającą mu poruszanie się tak długo, jak wystawiony jest on na działanie promieni słonecznych. Kwiaty są bardzo czułe na zewnętrzne warunki, zwłaszcza na natężenie światła. Zaczynają się one poruszać rano, z początku jest to ruch raczkujący, później zdecydowanie bardziej intensywny. Pod koniec dnia kwiaty zwalniają tempo, powoli zmierzając do kompletnego spoczynku w nocy. Każdy z nich porusza się we własnym rytmie, głównie ze względu na położenie względem źródła światła. Wystawie będą towarzyszyć także pokazy multimedialne.

 

„Tańczące Solarne Kwiaty” można zazwyczaj zobaczyć pod szklanymi dachami (na przykład w Królewskich Cieplarniach w Laeken), albo za szklanymi witrynami (Muzeum Sztuki w Singapurze). Zdarzało się jednak, że Kwiaty wędrowały na zewnątrz, np. na ulicę Hong Kongu, tudzież na placu w Taipei, w porozumieniu z tamtejszym Muzeum Sztuki Współczesnej. Jak mówi artysta, jego prace mają zapraszać widza do rozważań nad teraźniejszym stanem rzeczy odnośnie zużycia energii oraz nad możliwościami związanymi z ekologicznymi źródłami zasilania. Dzieła Alexandre’a Danga odzwierciedlają niestabilność, z jaką mamy do czynienia na co dzień, żyjąc we współczesnym świecie, który jest pogrążony w chaosie, wiecznej transformacji i ciągłym podważaniu wartości, również tych dotyczących energii odnawialnych. To właśnie kwestie pozyskiwania energii oraz kontrola nad źródłami są jednym z największych problemów ludzkości.

Liczba wyświetleń: 263

powrót