Kalendarz

Zygmunt i Delfina

2017.04.20 08:30
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat związany z wydarzeniem, na plakacie są portrety Zygmunta i Delfiny plakat

2 maja, godz. 14.00 w Dworze Krasińskich w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Zapraszamy do świętowania imienin Zygmunta Krasińskiego. Z tej okazji proponujemy koncert przygotowany przez Marię Szymańską na podstawie biografii poety pióra Zbigniewa Sudolskiego i Józefa Ratajczyka „Zygmunt i Delfina” - opowieść o miłości życia Zygmunta Krasińskiego. Wykonawcy: recytacje – Barbara Kobrzyńska i Sebastian Boguszewski, sopran – Małgorzata Szymańska-Sadlakowska, fortepian – Mariusz Kłubczuk.

 

O artystach

Barbara Kobrzyńska

Aktorka. Absolwentka  PWST w Krakowie. Pracowała w krakowskich teatrach  „Groteska” i Rapsodycznym , Teatrze Ziemi Krakowskiej w Tarnowie, Państwowym Teatrze Śląskim im S. Wyspiańskiego w Katowicach. Tam miała możność współpracy z tak znakomitymi reżyserami jak Lidia Zamkow, Jerzy Kreczmar czy Józef Szajna. Najważniejsze jej role to m.in.: Salomea w „Wiernej rzece”, Rachela w „Weselu” Wyspiańskiego, Kasandra w sztukach Sartre’a i Shakespeare’a, Elżbieta w „Czarownicach z Salem”, Baronowa w „Garbusie” Mrożka, Księżna Betty Twerska w „Annie Kareninie”, Dziewica - Poezja w „Nie-boskiej Komedii”, Maria w „Lekkomyślnej siostrze”, Kobieta – Dziewczyna w „Rzeczy listopadowej” E. Brylla,  Cloyn w „Purpurowym pyle” O’Casey’ego. Pracowała m.in. w Teatrze Telewizji Katowickiej i w audycjach Teatru Polskiego Radia.  Prowadzi zajęcia z młodzieżą z zakresu interpretacji i kultury słowa, bywa członkiem jury konkursów  recytatorskich.

 

Sebastian Boguszewski

Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. w Rzeszowie w klasie akordeonu. Jednocześnie rozpoczął naukę śpiewu u Anny Szałygi. Wziął udział w wielu projektach wokalno-aktorskich w macierzystej uczelni oraz poza nią. W 2009 r. zadebiutował na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej w studenckiej realizacji opery „L'amante di Tutte”  Baldassare Galuppiego, jako Marchese Canoppio. W tym samym roku uczestniczył m.in. w prawykonaniu Oratorium Warszawskiego „Redemptoris Mater” Piotra Pałki. W roku 2010 wystąpił na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w „Halce” Stanisława Moniuszki, jako Cześnik. Z orkiestrą Filharmonii Dolnośląskiej wykonał partię Szymona w oratorium Pory roku Josepha Haydna. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Ennio Morricone, Tadeusz Wojciechowski, Tadeusz Karolak, Sławek A. Wróblewski, Jerzy Swoboda. Koncertuje w Polsce, oraz za granicą ( m.in. we Włoszech, Niemczech, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Norwegii, Francji). Jako aktor i wokalista występował w Teatrze Polskim w Warszawie, a obecnie związany jest z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Od 2010 r. współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.

 

Małgorzata Szymańska-Sadlakowska

Ukończyła z studia w klasie fortepianu prof. Krzysztofa Jabłońskiego na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie. Wcześniej swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła u takich profesorów jak: Tatiana Szebanowa, Janusz Olejniczak i Bronisława Kawalla. Studia w zakresie kameralistyki M. Szymańska odbyła u prof. Macieja Paderewskiego, prof. Mai Nosowskiej, oraz st. wykł. Roberta Morawskiego. Pianistka wielokrotnie brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Irinę Rumiancewą, Arie Vardiego, Verę Gornostaevą, czy Dominique Merlet. Małgorzata Szymańska jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Miłosza Magina w Paryżu (I nagroda), Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warnie (III nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (wyróżnienie), Ogólnopolskiego Konkursu o Stypendia Chopinowskie (wyróżnienie), a także Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Val Tidone ( III nagroda).  M. Szymańska występowała między innymi w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi, Łazienkach Królewskich w Warszawie, a także w Niemczech i Włoszech.  Śpiewaczka dysponuje repertuarem pieśniarskim i operowym, ale także operetkowo-musicalowym.

 

Mariusz Kłubczuk

Pracuje obecnie jako pianista-korepetytor na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2013 r. uczestniczy również w programie Akademia Operowa w Teatrze Wielkim, gdzie współpracuje z E. Pessenem, I. Kłosińską, O. Pasiecznik i M. Rexrothem. Ukończył UMFC w Warszawie w klasie u prof. T. Manasterskiej i K. Makowskiej- Ławrynowicz. Zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pieśni Niemieckiej (Karlsruhe, 2015) w duecie z Dagmarą Barna- sopran, nagrodę dla wyróżniającego się pianisty na 9 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki (Warszawa, 2016), wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim (Łódź, 2002), był finalistą Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych (Białystok, 2005). Otrzymał również stypendium Miasta Stołecznego Warszawy za projekt "WawaParis2014". Dokonał nagrań muzyki solowej i pieśni J. Karłowicza dla Narodowego Centrum Kultury.

 

Maria Szymańska

Z zawodu montażystka filmowa. Współzałożycielka i wicedyrektor pierwszego Katolickiego Radia Warszawa w roku 1991. Autorka wielu słuchowisk i reportaży, pracowała w KRW do 1995 roku. W 1993 r. została zaproszona przez dr. Zbigniewa Porczyńskiego do zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II. Z tego okresu ma w swoim dorobku kilkadziesiąt scenariusz koncertów, m.in.: kostiumowy spektakl „400 lat Stolicy - historia opowiadana piosenką”, koncerty w kolejne rocznice śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Koncerty edukacyjne dla szkół podstawowych i liceów, wśród nich m.in. o: C. K. Norwidzie, I. J. Paderewskim, F. Chopinie, J. Słowackim, Z. Krasińskim, Z. Herbercie, koncerty o okresach w sztuce wraz z muzyką danego okresu, koncerty w ważne rocznice historyczne. W ramach współpracy z dyrekcją muzeum opracowywała w darze coroczne spotkania opłatkowe i koncerty w noce muzeów, jak też w ważne daty związane z osobą Jana Pawła II. Ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II związana jest do chwili obecnej.

 

Liczba wyświetleń: 181

powrót