Kalendarz

Spotkanie w Saloniku Elizy

2017.03.22 14:45
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat związany z wydarzeniem plakat

2 kwietnia, godz. 15.00 w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Zapraszamy na dwunaste spotkanie w Saloniku Elizy. Gośćmi spotkania będą Daniel Ratz i Paweł Rok, z którymi rozmawiać będzie Zofia Humięcka.

 

Daniel Ratz

Jest rolnikiem, artystą plastykiem i prozaikiem; laureatem wielu konkursów literackich, m.in. poetyckiego konkursu „O Laur Opina” (trzykrotnie). Mazowiecka Akademia Książki wydała dwie jego pozycje: „Przemijanie pejzaży” 2006 oraz „Jak poranione ptaki” 2008 – wysoko notowane i ogromnie popularne wśród czytelników do dzisiaj. Maluje pejzaże i kwiaty, tworzy (pisze) Ikony-Madonny, które ozdabia koralami, bursztynami i starymi koronkami, tworzącymi zdobne szaty dla postaci. Tworzy również kompozycje zdobnicze mające za wzór arrasy czy gobeliny. Mieszka w Płocku, ale też osiem lat mieszkał w Monachium, dwa lata w Krakowie (tancerz w Wojskowym Zespole Desant), dwa lata w Druskiennikach na Litwie. Obecnie coraz częściej mieszka w Albanii – Saranda, Orikum. Lubi podróże, muzykę, zbieranie grzybów, niedzielny rosół, marcepany, wnuczka Nataniela i zamyślenia. Mówi, że ,,zamyślenia w życiu są najważniejszymi i równymi w wierze”.

 

Paweł Rok

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie (obecnie Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina) z najwyższą lokatą. Kształcił się pod kierunkiem tak znanych profesorów jak Kazimierz Wiłkomirski, Andre Navara, Antonio Janigro, Stanisław Apolin, Vasa Cerny i Miloś Sadlo. Jest laureatem pierwszych nagród w Konkursie Polskiej Muzyki Kameralnej, w Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha i w Międzynarodowym Konkursie w Belgradzie. Jako solista i kameralista koncertował niemal we wszystkich krajach świata. Wraz z Warszawską Filharmonią Narodową pod dyrekcją Witolda Rowickiego i z Polską Orkiestrą Kameralną odbył wiele światowych tournee artystycznych. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Do chwili przejścia na emeryturę prowadził klasę wiolonczeli w ZPSM nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. Współpracował jako „visiting professor” na Akademii Muzycznej w Kairze i Seulu. Unikalne brzmienie wiolonczeli Pawła Roka jest bardzo wysoko oceniane przez wielu krytyków muzycznych. Gra na instrumencie zbudowanym przez zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

 

 

Liczba wyświetleń: 162

powrót