Kalendarz

Dyskusja heglowska o przymierzu kultury i niepodległości

2016.11.16 09:15

Autor: Michał Rybak, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

22 listopada, godz. 17.00 Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62)

http://www.muzeum-niepodleglosci.pl/

 

Świat zbudowany jest z dualizmów. Jedne są wobec siebie przeciwstawne jak: duch albo materia, dobro albo zło. Druga ich kategoria to dualizmy, które się uzupełniają jak na przykład: kultura i niepodległość, kultura i religia. Wybrane dualizmy w dyskusji heglowskiej służą prezentowaniu przeciwstawnych poglądów oraz uzupełnieniu, pogłębieniu wiedzy. Dyskusje heglowskie w Muzeum Niepodległości są płaszczyzną porozumienia i wymiany poglądów. Metoda dialektyki Georga Hegla pozwoli zgłębić fenomen kultury w życiu jednostki, a także jej współistnienie z wybranymi dziedzinami życia społecznego. Według dialektyki Hegla każdemu prawdziwemu twierdzeniu odpowiada prawdziwe przeczenie, a każdej tezie – antyteza. Dyskusja odbywa się w triadzie: teza, antyteza i synteza, dążąc dzięki temu do pełniejszego obrazu kultury.

 

Mamy nadzieję, że dzięki dyskusji heglowskiej o przymierzu kultury i niepodległości dotrzemy do sedna sprawy, czyli odpowiemy na pytanie: czy walka o niepodległość zakończyła się zwycięstwem dzięki zaangażowaniu kultury w walkę? Czy te dwie wartości łączyło niegdyś przymierze w walce w imię przetrwania narodu? Ile znaczy to przymierze w czasach pokoju? I czy kultura dzięki niemu zyskała na znaczeniu? Argumenty na poparcie tezy: „Kultura nadaje sens walce o niepodległość” wygłosi dr Anna Milewska-Młynik. Antytezy: „Niepodległość nie nadaje sensu kulturze” w swojej argumentacji bronić będzie Jolanta Dąbek.  Dyskusję ogólną, podczas której zostanie sformułowana synteza poprowadzi Aleksandra Magierecka. Wiodącą rolą syntezy będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: Jak możliwe jest przymierze kultury i niepodległości?

Liczba wyświetleń: 70

powrót