Kalendarz

Pan Tadeusz – z cyklu „Mistrzowskie wieczory polskiej poezji i muzyki”

2016.11.14 13:55
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat dotyczący wydarzenia plakat

25 listopada, godz. 19.00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Zapraszamy na trzeci wieczór z cyklu „Mistrzowskie wieczory polskiej poezji i muzyki”. Tym razem wysłuchamy fragmentów „Pana Tadeusza”, które zaprezentuje aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i dubbingowy Mariusz Benoit. Muzyczną oprawę spotkania zapewni pianistka Karolina Nadolska.

 

Karolina Nadolska

Walory jej osobowości artystycznej poznała publiczność wielu krajów na pięciu kontynentach, między innymi w USA, Japonii, Australii, Argentynie, Niemczech, Wielkiej Brytanii Hiszpanii, Szwecji, Włoszech, Estonii, Francji, Szwajcarii, Holandii, Tunezji, Chorwacji, na Litwie oraz w wielu miastach Polski. Brała udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez słynnych profesorów jak: Vladimir Krainev, Karl-Heinz Kammerling, Boris Berman, John O’Conor, Jacques Rouvier, Dominique Merlet, Bernard Ringeissen, Eugen Indjic i Dina Yoffe. Imponująca jest lista czołowych nagród jakie w ostatnich latach zdobyła Karolina Nadolska uczestnicząc w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach. Wśród nich można wymienić: zdobyła I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie oraz I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Karlovac (Chorwacja) – 2014 r. W 2013 r. została laureatką I Nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Granadzie (Hiszpania). Rok 2012 to kolejne sukcesy w postaci Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie „Tańców Polskich” na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Budapeszcie oraz Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie „Mazurków” na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Azja-Pacyfik” w Daegu (Korea).

Karolina Nadolska kontynuuje solistyczną i kameralną działalność koncertową, odnosząc jednocześnie sukcesy w pracy pedagogicznej jako asystentka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego F.Chopina w mistrzowskiej klasie prof. Piotra Palecznego.

 

Mariusz Benoit

Aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, radiowy i dubbingowy; reżyser teatralny, pedagog. Jest synem pary aktorskiej Ludwika Benoit i Marii Zbyszewskiej.

Już jako dziecko wystąpił w kilku filmach. Ukończył PWSFTViT w Łodzi w 1974 roku. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Grywał już od jedenastego roku życia (wystąpił w filmach: „Bitwa o Kozi Dwór”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Agnieszka 46”). Zaraz po studiach został zaangażowany przez Zygmunta Hübnera do nowo tworzącego się zespołu Teatru Powszechnego. Zadebiutował w „Sprawie Dantona” w reżyserii Andrzeja Wajdy, potem przyszły jeszcze role w „Żegnaj Judaszu” (reż. Wiesław Górski), „Barbarzyńcach” (reż. Aleksander Bardini), „Locie nad kukułczym gniazdem” (reż. Zygmunt Hübner) czy „Cesarzu” Ryszarda Kapuścińskiego (reż. Jerzy Hutek). Za rolę Tartuffe'a w „Świętoszku“ został nagrodzony na festiwalu w Kaliszu. W latach osiemdziesiątych zagrał wiele różnorodnych postaci, ról kostiumowych i współczesnych. Jedna z bardziej charakterystycznych ról w tamtym okresie to rola Szarika-Szarikowa w „Psim sercu“ Michaiła Bułhakowa, w której brawurowo zagrał podwójną postać psa-człowieka. Oprócz Teatru Powszechnego związany był również z Teatrem Narodowym (1997–2001). Występował również w Teatrze Rozmaitości (2001–2005). Przez kilka lat związany był z Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

Bogaty rozdział jego kariery stanowią role w Teatrze TV, artysta ma ich w swoim dorobku ponad pięćdziesiąt. Od 1981 r. wykłada w warszawskiej Akademii Teatralnej, gdzie jest cenionym profesorem.

Z Teatrem Powszechnym związał się ponownie, na dwa lata, w 2005 r. Od stycznia 2012 r. ponownie w zespole Teatru Powszechnego.

 

Liczba wyświetleń: 120

powrót