Kalendarz

„Nastroje” – wieczór I z cyklu Mistrzowskie wieczory polskiej poezji i muzyki „Miłośnie, romantycznie i …”

2016.09.15 15:25 , aktualizacja: 2016.09.20 14:40
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat dotyczący wydarzenia plakat

30 września o godz. 19.00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

 

Zapraszamy na cykl spotkań pn: Mistrzowskie wieczory polskiej poezji i muzyki „Miłośnie, romantycznie i …”, które odbywać się będą w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Na cykl złożą się cztery spotkania zaplanowane na 30 września br., 22 października br., 25 listopada br. oraz 28 stycznia 2017 r. Ich pomysłodawcą  jest prof. Krzysztof Jakowicz. Podczas spotkania „Nastroje” zaprezentowana zostanie poezja m.in. C. K. Norwida, A. Mickiewicza, B. Leśmiana, J. Tuwima, J. Iwaszkiewicza wraz z muzyką F. Chopina, H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, S. Rachmaninowa, Z. Koniecznego. Wykonawcami pierwszego mistrzowskiego wieczoru będą: Daniel Olbrychski – recytacje, Krzysztof Jakowicz – skrzypce, Robert Morawski – fortepian.

 

Daniel Olbrychski

Już za życia stał się legendą. Daniel Olbrychski – bohater prawie 200 filmów, zrealizowanych we wszystkich częściach świata, „acteur fetiche de Wajda”, jak mawiają o nim Francuzi, jeden z pięciu największych w tym zawodzie na świecie, jak twierdzi Claude Lelouch. Sportowiec, którego umiejętności w kilku dziedzinach graniczą z zawodowymi (jazda konna, boks). Ukochany aktor filmowych kaskaderów, mimo że nigdy go nie dublowali. Działacz opozycyjnego podziemia w Polsce w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Autorytet intelektualny, felietonista i autor kilku książek. Człowiek, do którego jego wielbiciele uśmiechają się serdecznie, pozdrawiając go na ulicach Warszawy, Paryża czy Moskwy, a on tę serdeczność odwzajemnia. Idol kilku pokoleń sympatyków kina.  Daniel Olbrychski to nie tylko film. Widzowie do dziś pamiętają jego „Hamleta” w reżyserii Hanuszkiewicza, w Teatrze Narodowym w 1970 r. Ma na swoim koncie również Makbeta, Otella i Leara. Zagrał wiele wybitnych ról z polskiej klasyki teatralnej.

 

Robert Morawski

Czołowy polski pianista kameralista. Uczeń Jerzego Marchwińskiego i Bronisławy Kawalla. Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej, mając 7 lat. Koncertuje w kraju i za granicą, między innymi w Niemczech, Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechach, Szwajcarii, Włoszech, Norwegii i Francji oraz w Kanadzie i USA. Występuje z najwybitniejszymi polskimi artystami. Wspólnie z Danielem Olbrychskim i Krzysztofem Jakowiczem prezentuje recitale polskiej poezji i muzyki. Laureat wielu prestiżowych nagród. Zdobywca Fryderyka 2011 (wraz ze skrzypkiem Sławomirem Tomasikiem). Nagrody dla najlepszego pianisty na wszystkich prestiżowych konkursach wokalnych w Polsce (Warszawa, Nowy Sącz, Katowice, Bydgoszcz). Prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i zagranicą.

 

Krzysztof Jakowicz

Wybitny polski skrzypek, szczególnie ceniony przez Witolda Lutosławskiego, któremu wielki kompozytor powierzył polskie prawykonanie  wszystkich swoich utworów skrzypcowych (Łańcuch IIPartita w wersji z orkiestrą, Subito– ostatnie dzieło mistrza). Na zaproszenie Lutosławskiego wykonywał dzieła kompozytora pod jego batutą w ważnych centrach muzycznych świata. Współpracuje ze wszystkimi wybitnymi dyrygentami polskimi, a także z artystami tej miary, co Jiři Bělohlávek, Riccardo Chailly, Leopold Hager, Chikara Imamura, Pinchas Steinberg, Michael Tabachnik, Takuo Yuasa. Przez dwa lata był pierwszym skrzypkiem słynnego Kwintetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat tworzy duet skrzypcowy ze swoim synem Jakubem Jakowiczem. Krzysztof Jakowicz uważany jest za „skrzypcowego prawnuka” Henryka Wieniawskiego. Gra na skrzypcach włoskich podarowanych mu przez jego Mistrza, prof. Tadeusza Wrońskiego.

 

Liczba wyświetleń: 84

powrót