Kalendarz
XVIII Święto Chleba
4 września, godz. 10.00–19.00 w Muzeum Wsi Radomskiej
Zapraszamy do Muzeum Wsi Radomskiej na coroczne Święto Chleba. Na gości czeka wiele atrakcji. Na terenie zespołu wiatraków Uczniowski Klub Sportowy „Roszada” zaprasza wszystkich chętnych na rozgrywki szachowe pt.: „Gramy z Akademią Szachową Marka Niedźwieckiego”. Ponadto będzie można spróbować potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich i zespołów obrzędowych. Na terenie zagród odbędzie się kiermasz wyrobów piekarniczych (Zagroda z Jastrzębi) oraz kiermasz i pokazy twórców ludowych (Zagroda z Alojzowa, Dom Ludowy). Od godziny 12.00 o pełnych godzinach uruchamiany będzie młyn wodny z Zajączkowa.
Program festynu:
Amfiteatr – godz. 10.00–19.00
- msza święta w intencji piekarzy i rolników
- powitanie gości, przedstawienie organizatorów i patronów, przemówienia okolicznościowe
- wręczenie Kluczy świętego Kazimierza
- wręczenie podziękowań dla sponsorów
- rozstrzygnięcie konkursu na „Tradycyjny Wieniec Dożynkowy”
- występ kapeli wiejskiej
- występ Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI
- koncert Zespołu Lustro
Imprezy towarzyszące:
- godz. 12.00–18.00 – Scena „Pod Dębem” (na terenie zagród): Do tańca grać będą kapele ludowe: Kapela Krzysztofa Rokicińskiego, Kapela Andrzeja Malika, Kapela braci Tarnowskich, a „Redaktor Bułeczka i Pan Kanapka” prowadzić będą quizy i konkursy.
- godz. 13.00–17.00 wszystkich miłośników dobrej kuchni zapraszamy na pokazy i warsztaty kulinarne polskiej MasterChef Beaty Śniechowskiej oraz warsztaty i konkursy kulinarne dla dzieci prowadzone przez pracowników Restauracji MammaLeo (obok sceny „Pod Dębem”).
- pola muzealne: wystawa maszyn rolniczych, pokazy prac polowych:
- pokaz omłotów:
młocarnia czyszcząca szerokomłotna niemiecka, rok prod. 1936, napędzana silnikiem ciągnika SAM, zbudowanego przez Piotra Olejnika z Wólki Smolanej k. Sochaczewa w roku 1974 specjalnie do usług omłotowych. Ciągnik wyposażono m. in. w dodatkowy zbiornik paliwa o pojemności ok. 50 litrów, co umożliwiało obwoźne świadczenie usług. Pokaz na terenie zagrody z Chomentowa.
- pokaz orki ciągnikowej:
ciągnik Ursus C45 z pługiem wleczonym trójskibowym, przeznaczonym do tego typu ciągnika. Ursus C45 to pierwszy ciągnik produkowany w Polsce po wojnie i w ogóle pierwszy ciągnik produkowany w kraju seryjnie. Znajdował się na wyposażeniu POM-ów i PGR-ów, niedostępny dla rolników indywidualnych. Wraz z pługiem stanowił typowy zestaw, jaki można było oglądać na państwowych polach na przełomie lat 40 i 50 ubiegłego wieku. Charakterystyczny odgłos pracy jednocylindrowego silnika o pojemności aż 10,3 litra był słyszalny z daleka, co decydowało o niepowtarzalnym klimacie ówczesnych prac rolnych.
- wystawa ciągników SAM:
stacjonarny pokaz eksponatów z muzealnej, jedynej w Polsce kolekcji autarkicznych ciągników. Zaprezentujemy najnowsze nabytki, jakimi są ciągniki z silnikami benzynowymi – pochodzący z Odrzykonia koło Krosna lekki traktorek z silnikiem motocykla WSK, zbudowany w okolicach Wielunia ciągnik z silnikiem Syreny 102, z łańcuchowym przeniesieniem napędu na koła, oraz zbudowany w Chęcinach koło Kielc ciągnik z silnikiem Fiata 126p, bogato wyposażony i wykonany z niezwykłą starannością. Ponadto zaprezentowane będą dwie maszyny z warsztatu Antoniego Sikory z Krzykawki k. Olkusza – mały ciągnik wyposażony w kosiarkę oraz unikatowy eksponat, jakim jest kombajn Antoniego Sikory, zbudowany w roku 1975 i zachowany w nienagannym stanie technicznym.
- pokaz pozyskiwania kaszy gryczanej za pomocą młynka
Organizatorzy Święta Chleba
- Cech Piekarzy w Radomiu,
- Urząd Miasta w Radomiu,
- Muzeum Wsi Radomskiej.
Honorowy patronat nad XVII „Świętem Chleba” w Radomiu przyjęli:
- Ksiądz Biskup dr Henryk Tomasik, Pasterz Kościoła Radomskiego,
- Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
- Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego,
- Radosław Witkowski, Prezydent Miasta Radomia.
Liczba wyświetleń: 105
powrót