Kalendarz
„Mężczyźni mojego życia: Marek G. z Krakowa”
23 lipca, godz. 17.00 w muzealnej Oranżerii w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Zapraszamy do Oranżerii na program pt. „Mężczyźni mojego życia: Marek G. z Krakowa” w wykonaniu Joanny Lewandowskiej.
„…Często mówi się, że życie to droga znaczona spotkaniami. Moją ścieżkę znaczą piosenki, dzięki którym spotkałam kilku wspaniałych, utalentowanych mężczyzn. Jednym z nich jest Marek Grechuta. Jego utwory stały się piosenkami mojego życia, zaś on sam jednym z najbliższych mi mężczyzn.”
Joanna Lewandowska
Od początku swojej kilkunastoletniej przygody ze sceną, Joanna Lewandowska zachwyca publiczność niezwykłą umiejętnością „podkradania” piosenek. Choć nie były pisane z myślą o niej, gdy wykonuje je na scenie, stają się utworami „szytymi na miarę”. Najnowszy projekt artystyczny Joanny Lewandowskiej to cykl koncertów złożonych z utworów wybitnych twórców polskiej piosenki: Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego, Jonasza Kofty, Jacka Kaczmarskiego oraz Marka Grechuty. Proponujemy Państwu niezapomniany wieczór z piosenkami właśnie Marka Grechuty.
Gdy Joanna wygrywała Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie minęła się z Markiem Grechutą za kulisami. Kilka dni po jego śmierci została pierwszą laureatką stypendium jego imienia. Dzięki tej nagrodzie mogła wydać swoją debiutancką płytę. Marek G. – Czarodziej z Krakowa to Dobry Duch Joanny. Słuchacze usłyszą jego najbardziej znane utwory (Świecie nasz, Ocalić od zapomnienia, Pomarańcze i mandarynki), ale także te mniej znane (Kraków, Miłość, Jak obłok), a nawet perełki jego twórczości dla dzieci (Śpij bajki śnij). Joanna, oddając hołd wielkim twórcom polskiej kultury przypomina, że dzięki swoim niezwykłym tekstom stali się oni po trosze „mężczyznami życia” każdego z nas.
Joanna Lewandowska – wokalistka, aktorka, kompozytorka.
Jeden z najpotężniejszych głosów kobiecych, doceniany zarówno w Polsce, jak i na świecie. W środowisku artystycznym jej nazwisko to synonim profesjonalizmu. Joanna uczestniczy w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych, gdyż daje gwarancję mocy przekazu, której próżno szukać u innych piosenkarek. Jest zapraszana do udziału w benefisach m.in. przez. Zbigniewa Łapińskiego, Jana Wołka, Jerzego Satanowskiego, Ireny Santor, Andrzeja Zaryckiego. Teksty dla Joanny piszą choćby Jan Wołek czy Andrzej Poniedzielski, zaś Zygmunt Konieczny specjalnie z myślą o Joannie napisał partię wokalną do oratorium wielkanocnego pt. Skarga Jerozolimy. Rozmiłowana w pięknej i mądrej piosence, swymi aranżacjami i głębią przekazu rzuca każdą publiczność na kolana. Czasem mówi o sobie „złodziejka piosenek” – wyszukuje perełki, odnajduje trzecie i czwarte dno zakurzonych tekstów, przeżywa je po swojemu i oddaje ludziom z całym ładunkiem emocji i uczuć. Jej interpretacje tekstu i muzyki burzą emocjonalny spokój słuchacza i każą usłyszeć wiele myśli od nowa. Joanna Lewandowska szczyci się tym, iż występuje tylko z najlepszymi muzykami. Współpracuje na stałe m.in. z Pawłem Stankiewiczem, Krzysztofem Łochowiczem, Sebastianem Wypychem, Grzechem Piotrowskim, Robertem Siwakiem. Spaja ona w ten sposób dwa pozornie odległe światy: muzyki improwizowanej oraz ważnego, mądrego tekstu. Mariaż tych dwóch sfer otwiera nowe spojrzenie na pozornie znane piosenki.
Liczba wyświetleń: 127
powrót