Kalendarz
Konferencja „HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce”
2016.06.21 15:50 , aktualizacja: 2016.06.27 10:44
Autor: Hanna Ajdukiewicz (ZD), Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
27 czerwca, godz. 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie,
przy ul. Jagiellońskiej 26 (wejście A)
Zapraszamy na szóstą konferencję z cyklu: „HCV. Rola samorządów w profilaktyce i diagnostyce – modelowe rozwiązania”, organizowaną przez Stowarzyszenie CEESTAHC.
Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu C?
Wirusowe zapalenie wątroby typu C to jeden z istotniejszych problemów epidemiologicznych w Polsce. Corocznie rejestruje się od 2 tys. do 3 tys. nowych zachorowań, z czego większość stanowią postacie przewlekłe WZW C (ponad 95 proc.). W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby wykrywanych rocznie przypadków WZW C. Wynikać to może z większej dostępności badań w kierunku zakażenia HCV oraz częstszego ich zlecania przez lekarzy. Należy jednak podkreślić, że liczba zachorowań wykrywanych z kolei w innych latach i rejestrowanych w systemie nadzoru epidemiologicznego nie odzwierciedla rzeczywistej dynamiki sytuacji epidemiologicznej WZW C. Większość zakażeń (ok. 80 proc.), ze względu na długotrwały bezobjawowy przebieg, pozostaje niewykryta.
Jak wynika z dostępnych danych, w Polsce do zakażeń HCV dochodzi najczęściej w związku z wykonywanymi zabiegami medycznymi, a w placówkach niemedycznych – w związku z zabiegami kosmetycznymi, medycyny niekonwencjonalnej czy podczas wykonywania tatuażu. W grupie użytkowników narkotyków w iniekcjach w Polsce zakażonych jest ponad 50 proc. osób.
Aktywne wykrywanie i leczenie osób zakażonych stanowi istotny element zapobiegania nowym zakażeniom poprzez eliminację źródła zakażenia dla kolejnych osób. Zwiększenie dostępności diagnostyki, dotarcie do osób nieświadomych zakażenia oraz poprawa dostępności leczenia już wykrytych zakażeń stanowią najważniejsze kierunki działań w celu ograniczenia liczby zakażonych HCV w Polsce.
Do zdiagnozowania HCV dochodzi przeważnie przypadkowo np. podczas oddawania krwi lub gdy chory zgłasza się do lekarza z objawami wątrobowymi w bardzo zaawansowanym stadium.
Cele konferencji:
Konferencja uświadomi wagę problemu HCV w poszczególnych regionach, jak również określi potrzeby regionalne w zakresie chorób wątroby i jej profilaktyki. Udział w konferencji jest bezpłatny, więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.ceestahc.org
Samorząd Województwa Mazowieckiego jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Konferencja jest objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Liczba wyświetleń: 158
powrót