Kalendarz

„Radom w PRL-u“

2016.06.20 13:50 , aktualizacja: 2016.06.21 13:57

Autor: Muzeum im. J. Malczewskiego, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • fotografie z okresu PRL arch. Muzeum im. J....
  • dane maszyny do szycia Sebastian Fituch
  • dawne maszyny do pisania Sebastian Fituch

do 15 października w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

ul. Rynek 11

www.muzeum.edu.pl

 

Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Muzeum im. Jacka Malczewskiego i Archiwum Państwowego w Radomiu. Ekspozycja pokazuje rzeczywistość miasta okresu PRL-u w różnych aspektach życia: politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego, od 1945 r. do przełomu 1989 roku. Uwzględniamy takie zagadnienia, jak: przemysł, budownictwo mieszkaniowe, szkolnictwo, kulturę i codzienność miasta. Przypominamy również wydarzenia czerwca 76, które stały się kulminacyjnym momentem w powojennej historii miasta i kraju. Ważnym etapem polskiej drogi do wolności.

Wystawę tworzą zdjęcia, afisze, plakaty, dokumenty i realia z epoki. Pokazujemy wytwory radomskiego przemysłu: modele aparatów telefonicznych z RWT, broń, maszyny do pisania i szycia z Zakładów Metalowych im. Gen. „Waltera“, kuchenki z „Polmetalu“, buty z „Radoskóru“, „radomskie“, „ekstra mocne“, „sporty“ i „klubowe“ z ZPT, naczynia emaliowane, płytki ceramiczne oraz… wino „Herbowe“ z Wytwórni Win w Radomiu. Na wystawie znalazły się również uniwersalne przedmioty codziennego użytku, które znajdowały się w większości mieszkań tego czasu: m.in. regał, radio, telewizor, gramofon. Ostatni fragment wystawy dotyczy dekady lat 80. i pozwala na zapoznanie się z najważniejszymi wydarzeniami schyłkowego PRL–u: powstaniem radomskiej „Solidarności“, wprowadzeniem stanu wojennego, represjami wobec opozycji oraz przełomem, jakim były obrady okrągłego stołu i wybory w czerwcu 1989 roku.

Ekspozycja adresowana jest do ludzi młodych, którzy nie pamiętają już PRL-u, a chcieliby poznać specyfikę minionej epoki, jak również do tych przedstawicieli starszego pokolenia, którzy okres Polski Ludowej dobrze znają, a swoją wiedzę, doświadczenia i przeżycia, chcieliby skonfrontować z pamięcią historyczną.

Liczba wyświetleń: 382

powrót