Kalendarz
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
14 czerwca, godz. 11.00 w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie przy ul. Dzielnej 24/26
http://www.muzeum-niepodleglosci.pl/pawiak/
Pawiak jest miejscem symbolicznym, w którym w czasie wojny Niemcy więzili tysiące Polaków - bestialsko katowanych i torturowanych na przesłuchaniach gestapo w Al. Szucha. Wiele osób rozstrzelano w tzw. warszawskim pierścieniu śmierci (Palmiry, Magdalenka, Lasy Kabackie, Wólka Węglowa, Wydmy Łuże, Rembertów, Wawer, okolice Jabłonny), później w ruinach getta. Tysiące wywieziono na pewną śmierć do obozów koncentracyjnych: KL Auschwitz-Birkenau, KL Stutthof, KL Lublin, KL Ravensbrück…
Narodowy Dzień Pamięci został uchwalony 8 czerwca 2006 r. przez Sejm RP w 66. rocznicę przybycia pierwszego transportu 728 więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz. Uroczystości organizujemy, aby oddać hołd wszystkim ofiarom aresztów, więzień i obozów z czasów II wojny światowej. Obchody adresowane będą do byłych więźniów i Ich rodzin, kombatantów, mieszkańców Warszawy, do młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze szkół współpracujących z Muzeum oraz harcerzy. Ważne jest, aby pamięć o ofiarach nazistowskiej zagłady nigdy nie została wymazana z ludzkiej pamięci.
Mamy świadomość, że chodzi tu o niezwykle istotną część naszego dziedzictwa, której nie wolno zagubić, ani pozwolić, by się zatarła. Z takich właśnie źródeł budujemy naszą tożsamość. Pamiętamy, że polska wolność, niepodległość rodziła się nie tylko na polach chwały polskiego oręża, w powstaniach i robotniczych zrywach, ale również w cierpieniach więźniów niemieckich obozów, więzień i aresztów.
Liczba wyświetleń: 107
powrót