Kalendarz
Wystawa „Warszawa Kopczyńskich”
do 15 października, w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20
W roku 2016 skumulowało się kilka dat: 200. rocznica wręczenia księdzu Onufremu Kopczyńskiemu złotego medalu za stworzenie pierwszej gramatyki języka polskiego, 100. rocznica urodzin Onufrego Bronisława Kopczyńskiego, wybitnego muzyka, pierwszego redaktora konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”, 70. rocznica pierwszej powojennej wystawy obrazów Bronisława Kopczyńskiego, malarza Warszawy. Dlatego Muzeum Literatury postanowiło zaprezentować wystawę „Warszawa Kopczyńskich”. Ekspozycja – oddziałująca w obrazach, dźwiękach i słowach – odnosi się do wielu perspektyw: historycznej, artystycznej, rodzinnej, a także historiozoficznej i metafizycznej. W centrum naszej uwagi jest Miasto Nieujarzmione, którego tajemnicę odczytamy w kilku dzielących wystawę symbolicznych przestrzeniach: Język polski, Dom, Pracownia, Miasto ruin, Sztuka i Naród.
Z pewnością uwagę widzów przykują obrazy dawnej Warszawy z pietyzmem i poetyckim urokiem oddające jej niepowtarzalne piękno. Trudno nie zgodzić się z ich autorem, Bronisławem Kopczyńskim, który, organizując pierwszą wystawę swoich prac w mieście zgliszcz, stwierdził:
Entuzjazm mój i mniemanie o doniosłości znaczenia Wystawy opierały się na tej NIEZBITEJ PRAWDZIE, że w tym stanie, w jakim była przed wojną, z jej blisko siedemsetletnią patyną oraz charakterystycznymi typami mieszkańców, nie powstanie NIGDY mimo odbudowy, że jedynie w formie malarskiej można ją przekazać potomności.
Wystawa „Warszawa Kopczyńskich” została objęta honorowym patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Liczba wyświetleń: 177
powrót