Kalendarz

„Zrozumieć kulturę” – dyskusja heglowska o linii demarkacyjnej kultury i nauki

2016.06.06 08:40
Autor: Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
plakat dotyczący wydarzenia plakat

7 czerwca, godz. 17.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62)

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Dyskusja heglowska jest metodą wymiany poglądów o kulturze. Dialog, rozmowa, dyskusja mają za zadnie dochodzenie do prawdy. W książce „Nauki ścisłe a filozofia…” Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał:

„Dyskusja pobudza krytycyzm, zmusza do wynajdywania argumentów subtelniejszych od oszczerstw i walenia pałką w łeb, budzi niepokój, pozbawia tak niebezpiecznej w sferze intelektu autosugestii w kierunku uznania swych koncepcji za doskonałe (…), a nade wszystko korzystna jest dla przysłuchujących się”.

Zastosowanie podczas dyskusji metody dialektyki Georga Hegla sprawia, że kultura jest lepiej rozumiana. Przyjęto zasadę: całość powstaje z przeciwieństw. Wg dialektyki Hegla każdemu prawdziwemu twierdzeniu odpowiada prawdziwe przeczenie, a każdej tezie antyteza, w konsekwencji ich połączenia powstaje synteza. Podczas pierwszej dyskusji heglowskiej spojrzymy na kulturę z perspektywy nauki. Zadamy sobie pytanie: Czy możliwa jest nauka o kulturze? Punktem wyjścia do dyskusji będzie teza: nauka o kulturze jest możliwa. Argumenty na poparcie tezy zaprezentuje Jolanta Dąbek (Muzeum Niepodległości). Kontrargumentów dostarczy Michał Rybak (Muzeum Niepodległości). Dyskusję ogólną, w trakcie której sformułowana zostanie synteza, poprowadzi Aleksandra Magierecka (Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy Ursus).
 

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Niepodległości w Warszawie na pierwszą dyskusję heglowską.

Liczba wyświetleń: 105

powrót