Kalendarz
Wizerunki Matki Boskiej w zbiorach Muzeum Wsi Radomskiej
do 30 listopada w Muzeum Wsi Radomskiej
Różnorodność przedstawień Maryi
Na wystawie zaprezentowano różnorodność typów ikonograficznych przedstawień Maryi Panny, jakie wykształciły się na przestrzeni wieków w sztuce chrześcijańskiej, na przykładach zabytków znajdujących się w zbiorach MWR. Wystawa podzielona została na dwie części.
Ikonografia
W pierwszej obrazy pogrupowano wedle typów ikonograficznych z ich wytłumaczeniem: Immaculata, Niepokalane Serce Maryi, Zwiastowanie, Św. Anna Samotrzecia, Matka Boska Szkaplerzna, Matka Boska Różańcowa, Hodegetria, Eleusa (Miłosierna), Matka Boska Nieustającej Pomocy, Matka Boska Ostrobramska, Matka Boska Gidelska, Matka Boska Sulisławska, Matka Boska Bolesna, Assunta (Wniebowzięta) Koronacja Najświętszej Maryi.
Wizerunki z sanktuariów
W drugiej części wystawy przedstawiono plansze z wizerunkami maryjnymi pochodzącymi z sanktuariów diecezji radomskiej: Matka Boża Pocieszenia z Sanktuarium ze Starej Błotnicy, Matka Boża Wychowawczyni z Sanktuarium w Czarnej, Matka Boża Bolesna Królowa Polski z Sanktuarium w Kałkowie-Godowie, Matka Boża Ostrobramska z Sanktuarium w Skarżysku - Kamiennej, Matka Boża Staroskrzyńska z Sanktuarium w Skrzyńsku, Św. Anna Samotrzecia z Sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, Matka Boża Świętorodzinna z Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Matka Boża Różańcowa Wysokokolska z Sanktuarium MNP Królowej Różańca Świętego. Większość pokazanych obrazów jest wykonana techniką oleodruku i pochodzi z końca XIX do lat 50-tych XX wieku. Do zbiorów Muzeum trafiły z chałup wiejskich regionu radomskiego, gdzie pełniły funkcję religijną. Należały do grupy elementów tworzących ołtarzyki domowe, będące ważną częścią każdego domostwa wiejskiego.
Liczba wyświetleń: 370
powrót