Kalendarz

„Kalwaria Życia” – pokaz diaporamy Mariana Rynkiewicza

2016.05.17 09:20 , aktualizacja: 2016.05.17 09:29
Autor: Nina Matczak, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
zdjęcie Chrystus w cierniowej koronie - jedna ze scen diaporamy Diaporama

11 czerwca, godz. 20.30 na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie przy ulicy Zamkowej 1

www.muzeumciechanow.pl

 

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie zaprasza na pokaz diaporamy, czyli szczególnego rodzaju spektaklu audiowizualnego, pt: „Kalwaria Życia” autorstwa artysty fotografika Mariana Rynkiewicza – jednego z prekursorów diaporam w Polsce.

 

Marian Rynkiewicz – artysta fotografik

Jest przewodniczącym Międzynarodowego Jury Konkursu Fotograficznego „Z miłości do kobiety” pod patronatem FIAP (Fédération Internationale de l'Art Photographique), zdobywca licznych nagród w kraju i za granicą. Za diaporamę pt „Miriam” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich i Multimediów otrzymał pierwszą nagrodę. Autor diaporamy „Kalwaria Życia”, został nazwany polskim Mely Gibsonem, który stosuje niehollywoodzki sposób ukazywania formy filmowej – diaporamy, w której jest czas na refleksję i zadumę. Marian Rynkiewicz w swoim dziele pt: „Kalwaria Życia” pokazuje Kalwarię Wejherowską przez pryzmat własnych doświadczeń i przemyśleń pielgrzyma ze sporym stażem i bagażem. Dzieło jest refleksją na temat człowieczeństwa, głębią zamyślenia nad trudem życia, obok którego jest nie tylko nadzieja, ale także i radość wiary chrześcijanina.

 

Ekumeniczny wydźwięk dzieła

W diaporamie biorą udział przedstawiciele pięciu kościołów w Polsce co stanowi ekumeniczny wydźwięk tego dzieła. Wśród malowniczych kapliczek można zobaczyć zamieszczone w nich rzeźby, freski, malarstwo oraz odważne kolaże. Autor, tworząc tekst do albumu i diaporamy, odwiedził jedyne więzienie dla matek z dziećmi, domy opieki społecznej, domy pogodnej starości, szpitale... Pokaz diaporamy jest innowacyjną syntezą obrazu i dźwięku oraz bardzo mało znaną formą medialnego przekazu. Starannie zbudowana dramaturgia stworzona przez obrazy poszczególnych stacji kapliczek drogi krzyżowej, głównie z kapliczek Kalwarii Wejherowskiej, obrazów z życia wziętych oraz komentarz autorstwa Mariana Rynkiewicza tworzą niepowtarzalne przeżycia skłaniające do zatrzymania się nad ludzką egzystencją. Całość posiada fabułę i wieńczy przejmująca pieśń pt. „Golgota” autorstwa Haliny Kudzin w basowym wykonaniu Jana Kierdelewicza i innowacyjnej aranżacji samego autora. Wokaliście towarzyszy Chór Warszawskiej Izby Lekarskiej. Swojego głosu użyczyli m. in. aktorzy scen polskich: Halina Winiarska, Jerzy Kiszkis, Janusz Horodniczy, Dariusz Biernacki oraz inni. 

 

Album „Kalwaria Życia”

Album o tym samym tytule co diaporama „Kalwaria Życia” zdobył główną nagrodę w edycji książki pomorskiej „Costerina 2014” i miał dwie nominacje do nagród Gryf Literacki i nagrody Feniksa. Album otrzymał Imprimatur – oficjalną aprobatę władz kościelnych (oznacza to, że treści w niej zawarte nie są sprzeczne z doktryną Kościoła katolickiego w kwestiach wiary i moralności).

Liczba wyświetleń: 271

powrót