Kalendarz
Wernisaż wystaw zorganizowanych z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski
12 maja, godz. 12.00
Galeria Brama Bielańska – Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) przy ul. Czujnej (wjazd od strony Wisłostrady)
www.muzeum-niepodleglosci.pl/xpawilon/
W roku 1050. rocznicy chrztu Mieszka Galeria Brama Bielańska na terenie Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zaprasza do oglądania dwóch wystaw czasowych: „»Ojcom naszym«. 50-lecie pracy twórczej Gustawa Hadyny” oraz „»Orzeł Biały – znak wolności«. Rzeźby Łukasza i Stanisława Hadynów”. Honorowymi patronami ekspozycji są Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Krzysztof Bugla. Tematyka ekspozycji jest częścią misji realizowanej przez Muzeum Niepodległości od lat. W pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów, siedzibie głównej muzeum, można oglądać wystawę stałą zatytułowaną „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu”.
Gustaw Hadyna (1946)
Absolwent Liceum Plastycznego w Lublinie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1977), jest autorem monumentalnych rzeźb o tematyce patriotycznej, jak również małych form przestrzennych, pomników, popiersi, medali. Zaprojektował m.in. pomnik poświęcony pomordowanym w II wojnie światowej w Łysowodach i pomnik poświęcony „Jędrusiom” w Bogorii. Zrealizował pomnik Batalionów Chłopskich na rynku w Opatowie oraz na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jest autorem pomników Janusza Korczaka w Kielcach, Zawiszy Czarnego w Garbowie, Piotra Ściegiennego w Lublinie, świętego Stanisława z Piotrowinem na fasadzie kościoła w Tarłowie, a także Triady Temidy na gmachu sądu w Piotrkowie Trybunalskim. Wykonał cykl rzeźbionych portretów wybitnych Polaków: Tadeusza Kościuszki, Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Juliusza Słowackiego, Jana Kochanowskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Karola Lipińskiego, Mikołaja Reja, Władysława Hasiora, Władysława Orkana, Wincentego Burka. Rzeźby Gustawa Hadyny zdobią dziedziniec X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Synowie artysty
Pierwsze nauki pobierali u ojca. W pracowni w Woli Grójeckiej nieopodal Ćmielowa od najmłodszych lat poznawali tajniki tworzenia w kamieniu, projektowania obiektów w glinie, wypalania ceramiki, przygotowywania form do odlewów w brązie. Wiedzę zdobywaną w domu uzupełniali podczas studiów. Stanisław Gustaw Hadyna (1984) studiował historię na Wydziale Nauk Historycznych oraz ochronę dóbr kultury na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pisze doktorat na Uniwersytecie Rzeszowskim. Miał dotąd dwie wystawy, obie indywidualne: „Orły nasze”, przygotowaną w 68. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Centrum Kultury w Annopolu (2007), oraz towarzyszącą gali wręczenia Nagrody im. Władysława Orkana w Bielskim Centrum Kultury (2008). Łukasz Hadyna (1982) jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rzeźba to jego hobby. Prace obu braci zdobią gospodę „Echa Leśne” Jerzego Wydrycha w miejscowości Łączna nieopodal Skarżyska-Kamiennej i znajdują się w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Liczba wyświetleń: 301
powrót