Kalendarz

Imieniny Zygmunta

2016.04.21 14:00 , aktualizacja: 2016.04.27 09:45
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
zdjęcie plakat dotyczący wydarzenia plakat

2 maja w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Zapraszamy do Oranżerii na imieniny Zygmunta. W programie

  • godz. 13.00 – Maria Turos „Chirurgia wojenna w epoce napoleońskiej”
  • godz. 14.00 – program słowno-muzyczny „Niezawiniona wina Z. Krasińskiego – dramat A. Mickiewicza” Waldemar Smaszcz i Leszek Długosz
  • godz. 16.00 – koncert zespołu Why Ducky? (blues, funky, jazz…)

Mimo poniedziałku ekspozycje muzealne będą czynne dla zwiedzających w godzinach 10.00 – 18.00.

 

Waldemar Smaszcz

Polski historyk literatury, krytyk, eseista, tłumacz. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Debiutował w 1975 r. w piśmie „Kontrasty". Współpracował m.in. z „Inspiracjami”, „Ładem”, „Poezją”, „Literaturą”, „Tygodnikiem Kulturalnym”, „Kulturą”, „Kierunkami”, „Więzią”. Autor kilkunastu książek autorskich oraz kilkudziesięciu wyborów wierszy poetów polskich we własnym wyborze i z autorskimi esejami. Zajmuje się poezją polską od Bogurodzicy po współczesność, publikuje też szkice poświęcone prozie polskiej. Tłumaczył poezję współczesnych poetów ukraińskich. Otrzymał dwukrotnie nagrodę rektora Uniwersytetu Warszawskiego za badania naukowe (1981 i 1991). Wielokrotny laureat Warszawskiej Jesieni Poezji w konkursie na esej. Dwukrotny laureat Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. W 1989 r. otrzymał Nagrodę Twórczą Wojewody Białostockiego, w 1999 r. – Nagrodę Prezydenta m. Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, w 2000 r. – Nagrodę Twórczą Wojewody Podlaskiego oraz Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego, w 2005 r. – Nagrodę im. Witolda Hulewicza. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. W 2000 r. otrzymał odznaczenie Najczcigodniejszego Krzyża Pro Ecclesia et Pontyfice, które przyznał mu papież Jan Paweł II.

 

Leszek Długosz

Literat, kompozytor i pianista. Jeden z najbardziej znanych polskich śpiewających poetów. Autor programów, recitali, słuchowisk poetyckich, wykonawca piosenek francuskich, aktor filmowy. Na swoim koncie ma dziesięć książek poetyckich. Wydał także kilka autorskich płyt. Z własnymi recitalami występował w całej Polsce i za granicą. M.in. był związany z kabaretem „Piwnica pod Baranami”, gdzie szybko stał się artystą wielkiego formatu. Swój pierwszy tomik poezji – „Lekcje rytmiki” opublikował w 1973 roku. Pięć lat później odszedł z Piwnicy pod Baranami, by występować jako solista. W 1979 roku otrzymał artystyczne stypendium we Francji, ufundowane przez rząd francuski. Owoce, tego wyjazdu było nagranie francuskojęzycznej płyty. W 1981 roku skomponował muzykę do spektaklu w krakowskim Teatrze Bagatela – „Kurhanek Maryli” w reżyserii Ewy Lassek. Rok później artysta otrzymał Nagrodę Miasta Krakowa za osiągnięcia na polu piosenki poetyckiej.  W marcu 1996 r. za wybór wierszy „Z tego, co jest” otrzymał Nagrodę „Krakowska Książka Miesiąca”. Oprócz swojej działalności estradowej i literackiej publikuje felietony w prasie. Miał też cykl programów w telewizji. W publicznym radiu prowadzi swój autorski program. W 2007 roku kandydował do Senatu, ale nie udało mu się zdobyć mandatu. W tym samym roku otrzymał tytuł Mistrza Mowy Polskiej VOX POPULI. W podyplomowym Studiu Literacko-Artystycznym UJ prowadzi tak zwane warsztaty poetyckie.

 

Zespół Why Ducky?

od prawie dekady uświetniają swoją obecnością festiwale bluesowe w Polsce; to polski zespół bluesowy składający się z muzyków z Ciechanowa, Warszawy i Mławy. Łącznie w składzie są: trzy saksofony, klawisze, bas, perkusja, dwie gitary i harmonijka. Na czele grupy stoi Stanisław Antośkiewicz, propagator kultury bluesowej, autor audycji muzycznej w lokalnym radiu i dyrektor artystyczny ciechanowskiego festiwalu bluesowego Spring Blues Night. Człowiek wielu talentów. Zespół powstał w Ciechanowie w 2002 roku, a swój debiut sceniczny miał podczas festiwalu V Spring Blues Night tego samego roku. Po kilku latach skład zespołu ustabilizował się i składa się dziewięciu osób, w 2011 roku nagrał pierwszy album – The Mo.

 

Liczba wyświetleń: 113

powrót