Kalendarz

Dzień Wolnej Sztuki

2016.04.19 14:50 , aktualizacja: 2016.04.27 09:50
Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
zdjęcie obraz Wiejska Madonna Stanisława Wyspiańskiego obraz Wiejska Madonna...
zdjęcie rysunek Feliksa Tuszyńskiego rysunek Feliksa...

23 kwietnia, godz. 12.00–14.00

Muzeum Mazowieckie w Płocku przy ul. Tumskiej 8 oraz Muzeum Żydów Mazowieckich – Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kwiatka 7

www.muzeumplock.art.pl

www.muzeumzydowmazowieckich.pl

Wstęp bezpłatny

 

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Mazowieckim w Płocku po raz drugi! W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja, w tym roku zapraszamy na kolejną. Bohaterami naszego tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki będą wybrane obrazy okresu Młodej Polski m.in. Wiejska Madonna Stanisława Wyspiańskiego (przy Tumskiej 8) oraz wspomniane rysunki Feliksa Tuszyńskiego (przy Kwiatka 7). Dobrym motywem przewodnim naszego tegorocznego Dnia Wolnej Sztuki mogłoby być hasło zapożyczone z tytułu wystawy rysunków Feliksa Tuszyńskiego, prezentowanej w Muzeum Żydów Mazowieckich brzmiące: „Sztuka z tezą”. Hasło prowokuje do zapytania: Jaka to teza? Jaka myśl towarzyszy artyście w procesie tworzenia? To właściwa intencja do zatrzymania się przy wybranym dziele i zgłębiania jego tajników.

 

Dzień Wolnej Sztuki krok po kroku (instrukcja):

  • przyjdź do wybranego miejsca w godzinach 12.00 – 13.00
  • spędź z obrazami kilka – kilkanaście – kilkadziesiąt minut, wsłuchując się w ich przekaz. W rozmowie z dziełami pomogą Ci animatorzy, którzy w każdym z tych miejsc będą na Ciebie czekać. Mogą zadawać pytania albo też zwracać Twoją uwagę na konkretne szczegóły. Ty też możesz pytać, a ponadto możesz dzielić się swoimi wrażeniami i odczuciami. Niech wywiąże się rozmowa, dyskusja, a nawet spór.
  • o godzinie 14.15 przyjdź we wskazane miejsce na kawę i ciastko. Podsumujemy nasze spotkania i rozmowy, podzielimy się doświadczeniami albo porozmawiamy o pogodzie.

Co to jest Dzień Wolnej Sztuki?

Dzień Wolnej Sztuki to ogólnopolska akcja zapoczątkowana sześć lat temu przez dwie pasjonatki Zuzannę Stańską i Justynę Krupińską. Dzień Wolnej Sztuki ma być swobodnym i powolnym spotkaniem z wybranymi eksponatami. Zwiedzający przychodzą do muzeum,  otrzymują instrukcję m.in. wskazującą konkretne obrazy, po czym skupiają się na wybranym przez siebie dziele. W spojrzeniu na obraz pomaga pilot – osoba, której można: zadawać pytania, dyskutować z nią, dzielić się spostrzeżeniami etc. Pilot może mieć przygotowane dodatkowe informacje albo inne „pomoce” służące do „rozszyfrowania” pracy. 

 

 

Liczba wyświetleń: 243

powrót