Kalendarz

Wystawa "Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii"

2016.03.31 12:20 , aktualizacja: 2016.04.27 12:07
Autor: Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
zdjęcie plakat dotyczący wydarzenia plakat

do 4 października

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie przy ul. Długiej 52 – Arsenał

www.pma.pl

Wstęp na wystawę jest bezpłatny

 

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza na nową wystawę czasową pt. „Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii”. Można na niej obejrzeć ponad 250 niezwykle interesujących zabytków z terenów historycznej Macedonii, po raz pierwszy prezentowanych poza granicami Grecji.

 

O wystawie i jej wyjątkowości

Bogate i ciekawe dzieje Macedonii, znanej przede wszystkim jako ojczyzna Aleksandra Wielkiego – wybitnego władcy i wodza, sięgają setek tysięcy lat wstecz. Wystawa opowiada o życiu, wierzeniach i codziennych zmaganiach z losem pradawnych mieszkańców tej krainy, począwszy od epoki kamienia (około 200 tys. lat temu) po schyłek I tysiąclecia p.n.e. Zgromadzono na niej wiele niezmiernie interesujących zabytków – liczne narzędzia z różnych surowców, pięknie malowane naczynia gliniane, ozdoby ze złota, kamieni i muszli, a także oryginalne figurki ludzi i zwierząt. Zwiedzający mogą zobaczyć używane niegdyś grzebienie, igły do szycia oraz guziki, zapoznać się z działaniem żarna do „produkcji” mąki, a także podziwiać biżuterię dawnych elegantek. Wystawa jest wyjątkowa, ponieważ zamiast wyrobów unikatowych i spektakularnych, najczęściej pokazywanych na ekspozycjach, prezentuje wyłącznie przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane przez zwykłych ludzi. Właśnie one najlepiej obrazują życie naszych przodków, a każdy z tych wytworów ma swoją małą, tajemniczą i niepowtarzalną historię.

 

Dostępność ekspozycji

Ekspozycja została dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych: dla niewidomych i niedowidzących przygotowano kopie zabytków z podpisami w języku Braille'a, a dla  gości z dysfunkcją słuchu i mowy nagrano na tabletach filmowy przewodnik w polskim języku migowym.

Wystawa przygotowana została dzięki współpracy Muzeum Archeologicznego w Salonikach, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Towarzyszą jej liczne zajęcia oraz lekcje muzealne dla dzieci i dorosłych.

 

Informacje i zapisy

Tel. (22) 831 15 37; e-mail:

 

Liczba wyświetleń: 107

powrót