Kalendarz
„Muzeum Polskie w Rapperswilu” – wystawa
7 kwietnia, wernisaż o godz. 17.00 (wystawa czynna do 8 maja)
w Sali Kinowej Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej przy ul. Skazańców 25 w Warszawie (wjazd od ul. Czujnej (od Wisłostrady))
www.muzeum-niepodleglosci.pl/xpawilon/
Muzeum Niepodległości oraz Galeria Brama Bielańska zapraszają na wernisaż wystawy „Muzeum Polskie w Rapperswilu”. W programie prelekcja Tadeusza Świątka pt. „Warszawscy Szwajcarzy”.
O Muzeum Polskim w Rapperswilu (informacje ze strony internetowej muzeum http://www.muzeum-polskie.org/mpr/polski/ )
Muzeum zostało założone w roku 1870 przez polskiego emigranta Władysława hr. Broël-Platera, przy znacznym wsparciu szwajcarskich przyjaciół skupionych wokół pisarza Gotfryda Kellera. Nieśli oni pomoc polskim powstańcom styczniowym i dzielnie wspierali starania polskich emigrantów w tworzeniu ośrodka polskiej kultury i historii. Po upadku narodowych powstań sprawa ochrony polskiej kultury wzmacniającej polską tożsamość, stała się głównym zadaniem Polaków przebywających na emigracji. Powstałe muzeum w Rapperswilu wzrosło do rangi Polskiego Muzeum Narodowego. Kolekcja Muzeum, powstająca dzięki darom z całego świata, powiększała się znacznie i Rapperswil stał się centrum polskiej diaspory, skupiającym świadectwa polskiej kultury i koordynującym poczynania polityczne zmierzające do odzyskania niepodległości Polski.
Muzeum polskiej kultury i historii, które zajmuje obecnie drugie piętro zamku pokazuje zmienną historię tej instytucji. Dokumentuje wielowiekową historię związków polsko-szwajcarskich, działalność Szwajcarów w Polsce i Polaków w Szwajcarii. Przedstawia polską kulturę i historię, tradycje walk Polaków o wolność i wiarę aż po historię ruchu Solidarności i odzyskania wolności w roku 1989. Szczególne miejsce zajmuje historia 2. Dywizji Strzelców Pieszych internowanych w Szwajcarii. Oprócz galerii malarstwa przedstawiony jest wkład Polaków w kulturę materialną i duchową Szwajcarii.
Liczba wyświetleń: 88
powrót