Kalendarz

Mistrz i Jego Uczniowie (wielka improwizacja) – koncert nr 547

2016.04.04 15:25 , aktualizacja: 2016.04.27 12:16
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
zdjęcie plakat dotyczący wydarzenia plakat

10 kwietnia, godz. 12.00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Zapraszamy do muzealnej Oranżerii na comiesięczny koncert niedzielny (nr 547). Wystąpią prof. Paweł Rok, mistrz wiolonczeli, wraz ze swoimi najlepszymi uczniami – Emilią Jackiewicz i Wawrzyńcem Afekiem oraz z zaprzyjaźnioną japońską pianistką Kazuko Tsuji w koncercie „Mistrz i Jego Uczniowie”.

 

O artystach

Paweł Rok – ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie (obecnie Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina) z najwyższą lokatą. Kształcił się pod kierunkiem tak znanych profesorów jak Kazimierz Wiłkomirski, Andre Navara, Antonio Janigro, Stanisław Apolin, Vasa Cerny i Miloś Sadlo. Jest laureatem pierwszych nagród w Konkursie Polskiej Muzyki Kameralnej, w Międzynarodowym Konkursie Jana Sebastiana Bacha i w Międzynarodowym Konkursie w Belgradzie. Jego występy w innych licznych koncertach również zaowocowały nagrodami. Jako solista i kameralista koncertował niemal we wszystkich krajach świata. Wraz z Warszawską Filharmonią Narodową pod dyrekcją Witolda Rowickiego i z Polską Orkiestrą Kameralną odbył wiele światowych tournee artystycznych. Współpracował również jako solista z  „The Soloist of Venice”, „The Soloist of Zagreb” i z „Bohdan Varhal Slovak Chamber Orchestra”. Był członkiem „Trio di Milano” i solistą oraz koncertmistrzem Orkiestry RAI w Turynie. Ma na swoim koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji. Nagrywał również we Włoszech, Czechach, Iranie, Egipcie, Niemczech i Japonii. Do chwili przejścia na emeryturę prowadził klasę wiolonczeli w ZPSM nr 3 im Grażyny Bacewicz w Warszawie. Współpracował jako „visiting  professor” na Akademii Muzycznej w Kairze i Seulu. Unikalne brzmienie wiolonczeli Pawła Roka jest bardzo wysoko oceniane przez wielu krytyków muzycznych.  Gra na instrumencie zbudowanym przez zakopiańskiego lutnika Wojciecha Topę.

 

Emilia Jackiewicz –  studiuje na III roku studiów licencjackich w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w klasie prof. Pawła Roka w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Warszawie. W połowie 2006 r. rozpoczęła naukę gry w klasie p. Wiktora Cisonia, obecnego koncertmistrza Filharmonii Koszalińskiej. Kolejnym krokiem w stronę rozwoju umiejętności było zdanie do klasy dr Katarzyny Polonek, u której studiuje obecnie. Już w początkowej fazie nauki miała okazje koncertować z orkiestrą „VICTORIA”, z którą wykonała słynnego „Łabędzia”, w 2005 r. zdobyła I nagrodę na III konkursie duetów dziecięcych. Dzięki uzyskaniu oceny celującej z głównego przedmiotu na zakończenie szkoły muzycznej II stopnia miała przyjemność zagrać wraz z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej jako solistka na koncercie dyplomantów.

 

Wawrzyniec Afek - urodzony w 1998 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat w ZPSM  I st. im. Grażyny Bacewicz w Warszawie pod kierunkiem profesora Pawła Roka oraz profesor Małgorzaty Wichrowskiej. Od roku 2011 jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia  im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem Profesor Anny Skibińskiej-Haponiuk. Przez cały okres nauki wielkim, nieocenionym wsparciem jest profesor Paweł  Rok. Wawrzyniec jest laureatem dwóch konkursów ogólnopolskich w Sochaczewie oraz w Bydgoszczy.

 

Kazuko Tsuji - urodzona w Hachinohe (Japonia). Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 4 lat. Uczęszczała do Yamaha Music School w Hachinohe i do TOHO GAKUEN School of Music w Sendai (Japonia ). Ukończyła studia na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej, a następnie studia podyplomowe, specjalizując się w muzyce polskiej. Jest laureatką wielu konkursów w Japonii i Europie. Ma na swoim koncie wiele koncertów, w tym z orkiestrą oraz zespołami kameralnymi. Obecnie koncertuje cyklicznie w Krakowie, kształcąc równocześnie młode pokolenie polskich artystów.

 

Liczba wyświetleń: 132

powrót