Kalendarz

„Nowa Europa – jaka będzie Unia przyszłości?” – X Ogólnopolska Konferencja Naukowa Centrum Europejskiego UW

2016.04.01 10:25 , aktualizacja: 2016.04.01 10:33
Autor: Kinga Dobosz, Stowarzyszenie Akademickie Centrum Europa, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

22 kwietnia, od godz. 10.00

w sali nr 316 Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie przy ul. Dobrej 56/66

 

Zapraszamy na konferencję, która odbędzie się w ramach projektu Centrum Debaty Publicznej realizowanego przez Społeczność Centrum Europejskiego UW we współpracy z Zarządem Samorządu Studentów UW. Mało kto wierzy dziś, że Unia w dotychczasowym kształcie może przetrwać. Konieczna wydaje się redefinicja jej celów i lepsze zrozumienie zadań, które stawiają przed nią europejskie społeczeństwa. Najważniejszym zadaniem uczestników konferencji będzie więc zdiagnozowanie, jak szeroki będzie zakres zmian, które czekają Europę i samą Unię Europejską. Konferencji będzie przyświecać fundamentalne pytanie o to, jakiej Europy pragniemy my – Europejczycy i jak powinna się zmienić Unia Europejska, aby na nowo stała się przestrzenią sprzyjającą realizacji naszych wartości i marzeń oraz wspólnemu rozwiązywaniu problemów. Zadamy też pytanie czy wspólny europejski projekt jest w ogóle do utrzymania w długiej perspektywie. Do takiej dyskusji, dzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, serdecznie zachęcamy! Do dyskusji zaproszono przedstawicieli środowiska akademickiego, władz publicznych, organizacji pozarządowych i biznesu.

 

Program konferencji:

10.15–10.45 Wystąpienie inauguracyjne

10.45–12.15 Panel I – Czy mamy jeszcze coś wspólnego? Jak zmieniają się idee i wartości w państwach

Europy?

12.15–12.45 Przerwa

12.45–14.45 Panel II – Eurosceptycy, czy euroentuzjaści? Jaka powinna być strategia Polski w Unii

Europejskiej?

14.45–15.15 Przerwa

15.15–17.15 Panel III Dla kogo Europa? Jak godzić wolność z bezpieczeństwem wewnętrznym?

17.30–18.30 Wykład i dyskusja z gościem specjalnym

 

Pierwszy panel dyskusji

Dyskusja skupi się na analizie nowych tendencji widocznych w ideologicznych, politycznych i geostrategicznych doktrynach państw europejskich. Dynamicznie zmieniają się bowiem nie tylko relacje wewnątrz Unii, ale także w jej najbliższym otoczeniu. Czy w obliczu zmian filozofia zjednoczonej Europy i wspólne europejskie wartości mają szansę na przetrwanie? Czy Unia Europejska skupiona na gaszeniu wewnętrznych pożarów jest w stanie realizować założone cele i zachować przynajmniej deklaratywną jednomyślność? Razem z zaproszonymi gośćmi wskażemy nowe wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć europejscy politycy i zastanowimy się jaki kierunek

powinna obrać Unia.

 

Drugi panel

Rozważymy jaką strategię wobec Unii Europejskiej powinna przybrać Polska. Czy opłaca nam się być europejskim prymusem? Czy lepszą strategią jest powiększanie dystansu? A może kryzys integracji europejskiej to właściwy moment na budowanie pozycji Polski jako lokalnego lidera w osi północ-południe? Poszukamy również odpowiedzi na pytanie, jak z perspektywy Polski mogłaby wyglądać nowa formuła współpracy pomiędzy państwami członkowskimi. Będzie to także okazja do dyskusji, czy jakość życia, do której przyzwyczailiśmy się na naszym kontynencie, jest do utrzymania w zestawieniu z perspektywą wieloletniej stagnacji gospodarczej.

 

Trzeci panel

Ostatni, trzeci panel konferencji, zostanie poświęcony słabnącemu bezpieczeństwu europejskich krajów jak i nowym zagrożeniom dla prywatnego bezpieczeństwa obywateli. Zamachy terrorystyczne, wojny tuż przy granicach Unii Europejskiej, napady na funkcjonariuszy służb porządkowych, zamieszki i podpalenia – to niebezpieczne wyzwania, z którymi mierzą się kraje naszej części świata. Ci sami politycy, którzy w latach ‘80-‘90 XX w. walczyli ze służbami specjalnymi i zasłaniali twarze uczestnicząc w manifestacjach, chcą dzisiaj ograniczenia wolności obywatelskiej w imię przywracania bezpieczeństwa. Co przez ten czas stało się z Europą i co czeka ją dalej?

Liczba wyświetleń: 73

powrót