Kalendarz

Życie codzienne w prahistorycznej Macedonii

2016.03.25 10:00 , aktualizacja: 2016.04.27 12:08
Autor: Halina Czubaszek, Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
zdjęcie zaproszenie na wystawę zaproszenie

30 marca, godz. 18.00

w Państwowym Muzeum Archeologicznym przy ul. Długiej 52 – Arsenał (wejście od strony Ogrodu Krasińskich)

www.pma.pl

 

Zapraszamy do Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie na otwarcie wystawy „Zycie codzienne w prahistorycznej Macedonii” z Muzeum Archeologicznego w Salonikach.

 

Starożytna Macedonia znana jest przede wszystkim jako ojczyzna Aleksandra Wielkiego, niezwyciężonego bohatera i zdobywcy świata. Tymczasem dzieje tego regionu są znacznie bogatsze, sięgają setek tysięcy lat i mają ogromne znaczenie dla rozwoju Europy. Dzięki swemu położeniu był on pomostem między dynamicznie rozwijającymi się obszarami południowymi, m.in. wyspami Morza Egejskiego, a Bałkanami. Nowe idee i wynalazki szybko docierały na jego teren, a następnie były transmitowane dalej ku północy.

 

Szczególna rola Macedonii znalazła również odbicie w codziennym życiu jej mieszkańców. Ekspozycja ukazuje jego wybrane aspekty. Zostanie na niej zaprezentowanych 251 unikatowych zabytków, nigdy wcześniej nie pokazywanych poza granicami Grecji, datowanych od epoki kamienia (około 200 000 lat temu) po schyłek I tysiąclecia p.n.e. Są to m.in.: ciekawa biżuteria ze złota, muszli i kamieni, pięknie malowane naczynia gliniane, liczne narzędzia z różnych surowców, a także oryginalne figurki antropomorficzne. Jedna z tych statuetek stała się motywem przewodnim ekspozycji.

 

Bilety na ekspozycję

Prosimy o wydrukowanie zaproszenia (do pobrania w załączniku) i okazanie go przy wejściu.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 960 kB, Liczba pobrań: 218, Plik graficzny (JPG)

Liczba wyświetleń: 111

powrót