Kalendarz

Konfrontacje Historyczne – Podziemny kompleks Riese. Tajemnica III Rzeszy oraz kulisy poszukiwania „złotego pociągu”

2016.03.09 07:50 , aktualizacja: 2016.04.27 11:34

Autor: Beata Kamińska, Muzeum Mazowieckie w Płocku, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

  • Wojsko Ludowe penetruje podziemia w Riese lata 60 Wojsko Ludowe penetruje...
  • Podziemny kompleks Włodarz (1) Podziemny kompleks Włodarz...
  • Podziemny kompleks Włodarz Podziemny kompleks Włodarz
  • Łukasz Kazek Zamek Książ Łukasz Kazek Zamek Książ
  • Budowa riese zdjecia archiwalne Budowa riese zdjecia...

17 marca, godz. 17.00 w Muzeum Mazowieckim w Płocku przy ul. Tumskiej 8

www.muzeumplock.art.pl

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na spotkanie z cyklu Konfrontacje Historyczne - Podziemny kompleks Riese. Tajemnica III Rzeszy oraz kulisy poszukiwania "złotego pociągu"

Prelegentem spotkania będzie Łukasz Kazek – eksplorator, odkrywca, pasjonat historii. Dolnoślązak urodzony w Wałbrzychu. Wnuczek jednego z pierwszych powojennych osadników w Górach Sowich. Odkrywca ludzkich tajemnic, jego specjalność to poniemieckie pozostałości. Jest jedynym poszukiwaczem, który odnajdując niemieckie depozyty szuka również ich właścicieli i po ponad 70 latach oddaje rodzinne pamiątki w ich ręce. Mówi się, że Kazek robi więcej w stosunkach polsko niemieckich niż politycy w Bundestagu i w Sejmie. Rozlicza się z trudną historią powojenną swojego dziadka na Ziemiach Odzyskanych. Odkrywca krypty a w niej mumii ministra króla Prus Fryderyka Wielkiego, człowieka który w Europie wymyślił maturę. W 2015 roku po dwóch latach rozmów po raz pierwszy udało mu się namówić Egzekutora AK do opowiedzenia swoich wspomnień w reportażu TVN24.

 

Łukasz studiował historię na UW oraz pedagogikę na PWSZ w Wałbrzychu. Autor i współautor wielu filmów: „Dziki Zachód”, „Kryptonim Olbrzym”, „Zapomnij o Kresach”, „Tajemnica Riese”, „Mała ojczyzna”. Współautor książek o obiekcie RIESE, gdzie w prekursorski sposób przedstawiona została relacja niemieckiej ludności mieszkającej w czasie wojny w Górach Sowich i na Dolnym Slasku . Autor książki „Faszystowska mać”. Współtwórca wielu reportaży dla TVP, TV Sudecka, TVN 24, TVN , Polsat, współpracował przy serialu Bogusława Wołoszańskiego „Skarby III Rzeszy”, współpraca przy dla niemieckiej telewizji ARD przy serialu z cyklu „Wycieczki świata – Polen Undegrund”, oraz dokumencie fabularyzowanym dla TVP „Riese tajemnice wykute w skale”. Wieloletni dziennikarz magazynu Wiedza i Życie Inne Oblicza Historii. Autor i współautor licznych artykułów o tematyce wojennej i powojennej Gór Sowich i Dolnego Śląska. W 2014 roku powstał reportaż pod tytułem „Depozytariusz” na temat odszukiwania przez Łukasza depozytów i zwracania ich niemieckiej ludności. Reportaż był emitowany na 27 Festiwalu Kina Polskiego w Chicago oraz na Festiwalu Filmów dokumentalnych w Łodzi. Obecnie jest jedynym przewodnikiem, który pracował we wszystkich obiektach związanych z II wojną światową i projektem Riese: sztolnie walimskie, podziemne miasto Osówka, kompleks Włodarz, Zamek Grodno, Zamek Książ i Pałac Jedlinka.

 

Liczba wyświetleń: 541

powrót