Kalendarz

„Malecki. Urzeczeni pejzażem” – inauguracja projektu

2016.03.01 09:50 , aktualizacja: 2016.03.01 09:58
Autor: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
obraz Władysława Maleckiego Władysław Malecki

16 marca, godz. 18.00 w Sali Kominkowej Zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

www.muzeuminstrumentow.pl

 

Zapraszamy na inaugurację projektu „Malecki. Urzeczeni pejzażem” oraz na recital wokalny solistki Opery Narodowej Magdaleny Idzik (mezzosopran) i Katarzyny Kozło (fortepian). W programie koncertu znajdą się kompozycje inspirowane urodą natury i krajobrazu autorstwa takich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Mieczysław Karłowicz, Ignacy Jan Paderewski, Domenico Scarlatti, Louis Claude Daquin, Robert Schuman, Claude Debussy. Carlos Guastavino. Wysłuchamy też wykładu Alojzego Obornego, specjalisty od malarstwa polskiego XIX/XX wieku, autora katalogu oraz pierwszej monograficznej wystawy poświęconej W. A. Maleckiemu – „Władysław Aleksander Malecki. Poeta pejzażu”.

Projekt ten to cykl działań artystycznych, naukowych, edukacyjnych związanych z promocją obrazu Władysława Aleksandra Maleckiego „Pejzaż z okolic Szydłowca” zakupionego do zbiorów muzealnych w 2015 roku.

 

Władysław Malecki (1836–1900)

Malarz i rysownik – po studiach w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Christiana Breslauera (1852-1856) pracował jako dekorator teatralny. Uzyskanie stypendium rządowego umożliwiło mu wyjazd do Monachium i dalsze studia w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych (1866-1868). W Monachium pozostał do roku 1880. Podczas licznych podróży po Bawarii, wędrówek po Alpach, Tyrolu i podczas wyjazdów do kraju malował pejzaże, które wystawiał, m.in. w Warszawie, Krakowie, we Lwowie oraz w Monachium, Wiedniu, Berlinie i w Londynie, gdzie w 1874 zdobył złoty, a w 1877 srebrny medal. Jego sukcesy skończyły się po powrocie do kraju w roku 1880. Początkowo mieszkał w Warszawie, później kilkakrotnie zmieniał miejsca pobytu, aż w 1898 osiadł w Szydłowcu, gdzie dzięki życzliwości tamtejszego burmistrza otrzymał bezpłatne mieszkanie w ratuszu. Ciężko chory i zapomniany zmarł w biedzie. Pozostawił kilkaset obrazów i rysunków rozprzedanych na licytacji w 1901 roku.

 

„Pejzaż z okolic Szydłowca”

To obraz noszący wszelkie znamiona charakteryzujące malarstwo Maleckiego z lat 90. XIX w.,  powstał prawdopodobnie w czasie pomieszkiwania Maleckiego w szydłowieckim ratuszu. Na dalekim horyzoncie dostrzegamy sylwety kościoła parafialnego św. Zygmunta, wieżę ratuszową oraz zamek. Dzieło W. A. Maleckiego ma szczególne znaczenie i wyjątkową wartość dla szydłowieckiego muzeum. Artysta swoje ostatnie dwa lata życia (maj 1898-marec 1900) spędził w Szydłowcu, gdzie burmistrz Dominik Dereń oddał do jego dyspozycji pokój w Ratuszu. Z tego okresu znane nam są jedynie dwie prace tego artysty: ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie rysunek kredką czarną i białą na papierze szaro-niebieskim „Przed kościołem” sygn. i datowany „A. W. Malecki 1898”, znany także pod drugim tytułem „Miasteczko, targ na rynku w Szydłowcu” (w tle kościół św. Zygmunta) oraz obraz olejny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie – jedyna jego martwa natura „Owoce i lampa naftowa”, niesygnowany. Warto dodać iż szydłowieckie Muzeum posiada w swych zbiorach jeszcze dwa obrazy tego znakomitego pejzażysty – z 1869 r. „Pejzaż z kapliczką” oraz z lat 1889–1890 „Pejzaż z łódką”.

 

Kolejnymi wydarzeniami z cyklu „Malecki. Urzeczeni pejzażem” będą:

  • Konkurs fotograficzno-plastyczny dla dzieci i młodzieży „Szydłowiec w perspektywie. Impresja Pejzażu” (marzec–czerwiec 2016)
  • Wystawa pokonkursowa „Szydłowiec w Perspektywie. Impresja pejzażu” (czerwiec 2016)
  • „Z materii krajobrazu. Collage organiczny” warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży (lipiec–sierpień 2016)
  • „Malecki. Pejzaż w malarstwie polskim XIX wieku” – lekcja muzealna

 

 

Liczba wyświetleń: 323

powrót