Kalendarz

Promocja książki Zofii Solarzowej „Życie spełnione – pisma społeczne i literackie”

2016.02.22 15:05 , aktualizacja: 2016.02.24 08:20

Autor: Tomasz Skoczek, Wprowadzenie: Marcin Molski

Stowarzyszenie PROMNI oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie serdecznie zaprasza na promocję książki Zofii Solarzowej
„Życie spełnione – pisma społeczne i  literackie”.
Spotkanie odbędzie się 27 lutego, o godz. 15.00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie (pałac Przebendowskich/Radziwiłłów).

 

Zofia Solarz, ps. Chrzestna (1902–1988) – pedagog, instruktor teatralny, organizatorka uniwersytetów oraz zespołów ludowych, działaczka harcerstwa i ruchu ludowego. Za swoje zasługi otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia oraz odznakę „Zasłużony Działacz Kultury". Pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.


Na treść drugiego tomu wyboru twórczości Zofii Solarzowej „Życie spełnione – pisma społeczne i  literackie” składają się różnorodne teksty, zarówno drukowane już wcześniej, jak i te wybrane z rękopisów. Ponad 200 stron to reportaże, szkice literackie i informacje dotyczące Białego Dunajca i okolic, gdzie przez kilkanaście lat pani Zofia pracowała, prowadząc (liczący się nie tylko na Podhalu) zespół artystyczny. Publikacja Zofii Solarzowej jest wartościową pozycją, chroniącą i popularyzującą niebanalny dorobek literacki znanej działaczki ludowej, oświatowej i kulturalnej, a także –  o czym nie można zapominać – założycielki dwóch wspaniałych zespołów – Biały Dunajec i Promni.

Liczba wyświetleń: 152

powrót