Kalendarz

Koncert zespołu Barrio Loco

2016.02.10 08:45
Autor: Alicja Wodzyńska, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska
powiększ plakat plakat

27 lutego, godz. 17.00 w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

www.muzeumromantyzmu.pl

 

Specjalnością zespołu są tanga – te prawdziwe, prosto z La Boca w Buenos Aires, grane i śpiewane z prawdziwie argentyńską pasją. Artyści grają zarówno tango nuevo, czyli muzykę stworzoną przez Astora Piazzollę, jak i tango vero – czyli piosenki Carlosa Gardela i innych bogów przedwojennych scen Argentyny. Ostatnio postanowili również włączyć do repertuaru piękne, przedwojenne tanga polskich artystów – Adama Astona, Alberta Harrisa czy Hanki Ordonówny. Bilet: 20 zł.

 

Zespół tworzą:

Alicja Borkowska – jedna z niewielu wszechstronnie uzdolnionych aktorek i wokalistek w naszym kraju. Wyjątkowy talent i ciężka praca pod kierownictwem znakomitych wykładowców w kraju oraz poza jego granicami spowodowały, że już na początku kariery artystycznej znalazła się w  pierwszej obsadzie musicalu „Metro”, występowała m.in. na Broadwayu. Związana z teatrami Warszawy (Buffo, Komedia, Dramatyczny), występowała przez wiele lat w Londynie (m.in. National Theatre, Battersea Arts Centre). Oprócz zagrania kilkudziesięciu ról w polskich filmach i serialach, wystąpiła w filmach: „From Her To Eternity” reżyseria – Nic Clear oraz No Certain Witness – reżyseria Maja Lee, obsadzając dwie główne role kobiece. Zagrała również u Petera Greenawaya w filmie „Nightwatching”. Odzwierciedleniem jej talentu wokalnego było nagranie dwóch solowych płyt dla wytwórni Orca Records i EMI z udziałem m.in. takich artystów jak : Chris Rea, Sam Brown, Hugh Burnes i Steve Gadd. Prawdziwą inspiracją do udziału w projekcie muzycznym związanym z tangiem stała się współpraca z argentyńskim teatrem „Buenos Aires Tango” Nelsona Avili w Barcelonie. Tango stało się jej stylem życia, stanem ducha. Koncerty tang z jej udziałem to połączenie kobiecego piękna ze smakiem najlepszego argentyńskiego wina, przenoszące słuchacza w krainę niezwykłych klimatów muzycznych.

 

Piotr Malicki – gitarzysta klasyczny i elektryczny.

Gra jazz, muzykę południowoamerykańską i utwory klasyczne. Bliski mu jest szczególnie folklor argentyński, brazylijski i kubański. Bierze udział w nagraniach muzyki filmowej oraz jako sideman. Uczestniczy w muzycznych spektaklach teatralnych, współpracując z warszawskimi teatrami: Roma, Dramatycznym, Laboratorium Dramatu oraz Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Od 2002 członek Tangata Quintet wykonującego muzykę Astora Piazzolli oraz tango argentyńskie (nominacje do nagrody Fryderyk 2004 i 2005). Ma na swoim koncie współpracę z solistami takimi jak: Roby Lakatos czy Krzysztof Jakowicz (projekt „Tango Moja Miłość”). Występował m.in. we frankfurckiej Alte Opera, na targach Expo 2008 w Sargossie, reprezentując tam kulturę polską, w Paryżu na Bal a la Cite Universitaire, w londyńskim POSK-u, w Rosji wraz z orkiestrą miasta Wladymir oraz we wszystkich większych salach koncertowych w Polsce.

 

Grzegorz Bożewicz – jeden z nielicznych wirtuozów bandoneonu w Polsce, jednocześnie akordeonista, pianista i kompozytor. Uczestnik i laureat konkursów, festiwali i kursów mistrzowskich ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Utalentowany, wszechstronny artysta, współtwórca m.in. zespołu Tangodirection jest także docenianym interpretatorem muzyki greckiej, jak również barokowej i współczesnej. Jego fascynacja tangiem rozkwitała równolegle do studiów na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (spec.: akordeon), a pierwsze owoce owych zainteresowań zaprezentował podczas koncertu dyplomowego z orkiestrą w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Od tamtej pory stale poznaje tajniki gry na bandoneonie czerpiąc wzory i inspiracje od gwiazd takich jak: Julio Pane, Dino Saluzzi, Carel Kraayenhof, Néstor Marconi, Astor Piazzolla i inni. Jego niepowtarzalny, pełen ekspresji język muzyczny wciąż krystalizuje się i nabiera niezwykłych kolorów zachwycając odbiorców. Głęboka wnikliwość i zrozumienie tanga przyniosło uznanie muzycznego talentu również w środowiskach tancerzy, co zaowocowało współpracą z organizatorami rozmaitych milong w Polsce.

 

 

Liczba wyświetleń: 115

powrót