Kalendarz
Dni Pamięci Pawiaka
30 września–3 października
Tegoroczne Dni Pamięci Pawiaka będą trwały od 30 września do 3 października. Ta cykliczna impreza, odbywająca się zawsze na przełomie września i października, będzie miała w tym roku wymiar szczególny – jest to 50. jubileuszowy rok funkcjonowania więzienia Pawiak. Obchody organizowane są z jednej strony dla Świadków – byłych więźniów Pawiaka i Ich rodzin, kombatantów, mieszkańców Warszawy, ale również do młodego pokolenia – młodzieży gimnazjalnej i licealnej ze szkół współpracujących z Muzeum oraz harcerzy. Na program Dni (szczegóły w załączniku) składają się lekcje muzealne, spotkania ze świadkami historii, wykłady znanych warszawskich historyków, projekcje filmów historycznych oraz spektakle historyczno literackie w wykonaniu artystów scen warszawskich.
Wyjątkowo ciekawie zapowiada się rekonstrukcja historyczna w byłej katowni gestapo przy Aleji Szucha 25 – obecnym Mauzoleum Walk i Męczeństwa. Zaprezentowane zostanie życie w niemieckiej dzielnicy, a także proces wprowadzania więźniów na pszesłuchania gestapo, od momentu opuszczenia więźniarki przez aresztantów aż do momentu zarejestrowania. W celu jak najwierniejszego odwzrowowania realiów tamtych czasów, wykorzystane zostaną rekwizyty historyczne w postaci wspomnianej więźniarki, motycykli hitlerowskich, budki wartowniczej oraz zasieków z drutu kolczastego czy mundurów gestapo. Rekonstrukcja będzie powtarzana kilkukrotnie w godzinach od 10.00 do 13.00.
Warty uwagi są także premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Miejsce ocalonej pamięci” o historii upamiętnienia terenu dawnego więzienia Pawiak w reż. A. Kałuszko.Premierę zaplanowano w ostatnim dniu trwania Dni Pamięci Pawiaka, 3 października, w sali kinowej Muzeum Niepodległości. 2 października o godz. 11.00 w siedzibie Muzeum Więzienia Pawiak odbędzie się koncert dedykowany Bohaterom Pawiaka – tym bezimiennym. Koncert ma przypomnieć wszystkich tych, którzy nie zdążyli zapisać swoich wspomnień, opowiedzieć o swoim życiu.
Pliki do pobrania
Liczba wyświetleń: 165
powrót