Kalendarz

Wernisaż wystawy „Kazachstan – Ursynów. Droga Feliksa Mostowicza do kraju przodków”

2015.09.15 13:30
Autor: Natalia Roszkowska, Galeria Brama Bielańska, Wprowadzenie: Urszula Sabak-Gąska

18 września, godz. 12.00 w Galerii Brama Bielańska przy ul. Czujnej w Warszawie

(brama wjazdowa na teren Cytadeli Warszawskiej od strony Wybrzeża Gdyńskiego)

www.muzeum-niepodleglosci.pl

 

Galeria Brama Bielańska zaprasza na wernisaż wystawy „Kazachstan – Ursynów. Droga Feliksa Mostowicza do kraju przodków”. Prezentowane obrazy przedstawiają historię życia artysty. Polaka mieszkającego w Kazachstanie, podróż do Polski i wiążące się z nią obawy oraz życie w kraju, na warszawskim Ursynowie. Podczas wernisażu obecny będzie autor prezentowanych prac – Feliks Mostowicz.

 

Artysta wykonuje obrazy olejne, akwarele, grafiki, rysunki, karykatury do gazet. Jego prace charakteryzuje realizm z elementami symbolizmu. Eksponował je na wystawach organizowanych w Ałma-Acie (Ałmaty), Kokczetawie, Moskwie, Weimarze, Warszawie, Szczecinie, Gdańsku , Poznaniu, Siedlcach, w Rydze i w innych miastach. W 2002 roku został uhonorowany nagrodą Kawalera Orderu „Polonia Mater Nostra Est”, za szczególne zasługi dla narodu i państwa polskiego.

Twórczość artysty ukształtowały dwie kultury. Urodził się w Kazachstanie, jednak identyfikował się z Polską, która od pokoleń była ojczyzną jego przodków. Kraj dzieciństwa i wczesnej młodości pozostawiły w nim głębokie ślady, dlatego po powrocie do kraju nadal portretował kazachską rzeczywistość. Część jego obrazów ma charakter unikalny, gdyż przedstawia losy zesłańców z Żytomierszczyzny (obecnie Ukraina), którzy przybyli na step, aby zmieniać nietkniętą przez człowieka calinę, w ziemię uprawną. Prace te zobaczymy w pierwszej części ekspozycji.

 

Na drugą część wystawy składa się kameralny obraz Ursynowa, w którym artysta mieszka już prawie dwadzieścia lat. W nowoczesnej dzielnicy wyszukuje przede wszystkim śladów przeszłości, ciszy i nieskażonej przyrody. Osobliwemu widzeniu dwóch światów – Kazachstanu i Ursynowa warto się przyjrzeć, by odkryć ich drugie, rzadko spotykane oblicze.

 

Liczba wyświetleń: 214

powrót