Kalendarz
Maciej Fortuna „Zakhaar” – Sefardyjskie Inspiracje
4 września, godz. 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku
Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku
ul. Kwiatka 7
www.muzeumzydowmazowieckich.pl
Maciej Fortuna „Zakhaar” – Sefardyjskie Inspiracje to najnowszy program muzyczny Macieja Fortuny. Myślą przewodnią programu jest wykonywanie muzyki improwizowanej na gruncie muzyki żydowskiej. Muzyka ta stanowi jedno z wielu źródeł, z których zespół czerpie inspiracje i energię. Repertuar koncertu, który odbędzie się w ramach III Płockich Dni Żydowskich, to zarówno żydowska muzyka etniczna, jak i kompozycje autorskie, także te zainspirowane muzyką sefardyjską.
Skład zespołu:
Maciej Fortuna – trąbka, sakshorn barytonowy, instrumenty różne
Jakub Skowroński – klarnet basowy, saksofon tenorowy i sopranowy
Wojciech Świeca – gitary
Andrzej Konieczny – perkusja, instrumenty perkusyjne
Maciej Fortuna – polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Urodził się 13 września 1982 roku w Lesznie. W roku 2008 uzyskał tytuł magistra nauk prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 roku ukończył z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Dwa lata później uzyskał stopień naukowy doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. W 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania przyznaną za wyjątkowe międzynarodowe osiągnięcia w obszarze współczesnej muzyki jazzowej potwierdzone uznaniem krytyków polskich i zagranicznych.
Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia.
Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt, m.in.: Maciej Fortuna Quartet „Lost Keys”, Maciej Fortuna Trio: „Solar Ring”, „Sahjia” oraz „At Home”, a także albumy: „In The Small Hours”, „1”, „LIVE”, „Elektroakustyczna Transkrypcja Utworów Muzyki Filmowej Krzysztofa Pendereckiego”.
Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki.
Obecnie wykłada jako adiunkt w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Prowadzi wydawnictwo Fortuna Music.
Jakub Skowroński – saksofonista i klarnecista, studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Jazz Institut Berlin. Jest laureatem wielu nagród na festiwalach, m.in. Jazz nad Odrą 2011 i Novum Jazz Festival w 2010. Uczestniczy w rozmaitych projektach muzycznych. Występował z takimi muzykami i zespołami jak Eric Vaughn, Daniel Soltis, Rastislav Uhrik, Vit Kristan, Fred Longberg-Holm, Nikola Kołodziejczyk Chord Nation (na festiwalu Jazztopad 2010), Michał Wierba Quartet, Piotr Damasiewicz Ensemble (na festiwalu kilOFF), Damas Quintet, International Jazzpocalypse, Skowroński-Dobroszczyk Quartet, Mikołaj Budniak Quintet i wiele innych. Można go usłyszeć na płycie Concept Art Orchestra live in Jazz Dock (Praga 2010)
Wojciech Świeca – gitarzysta. Pochodzi z muzycznej rodziny. Ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu. Aktywny uczestnik wielu inicjatyw poznańskiego środowiska muzycznego. Z własnymi formacjami zdobywał główne nagrody w ramach konkursów jazzowych w Gdyni, Jeleniej Górze, Krakowie czy w Rzymie. Obecnie udziela się na scenie europejskiej z takimi formacjami jak Pleroma czy Jazzopocalypse.
Andrzej Konieczny – polski perkusista młodego pokolenia, kompozytor, producent muzyczny. Oprócz warsztatu akustycznego posługuje się elektroniką, włącza do koncertów efekty specjalne. Uczestnik takich festiwali jak: JAZZ TIME, Sacrum Non Profanum, a prowadzony przez niego band „Eugeniusz Kowalski” jest finalistą wielu znaczących festiwali.
Liczba wyświetleń: 135
powrót