Kalendarz

Z Bogiem za ojczyznę i wolność. O Franciszku II Rakoczym bohaterze Węgier

2015.08.13 09:00 , aktualizacja: 2015.08.19 08:29
Autor: Beata Kamińska, MM w Płocku, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
Książę Franciszek II Rakoczy - zaproszenie na wystawę fot. arch. Muzeum...

otwarcie: 20 sierpnia, godz. 17.00

wystawa czynna do 30 września

Muzeum Mazowieckie w Płocku

www.muzeumplock.art.pl

 

Muzeum Mazowieckie w Płocku i Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają na otwarcie wystawy poświęconej najbardziej fascynującej postaci w historii Węgier. Książę Franciszek II Rakoczy, spokrewniony z największymi rodami arystokratycznymi w Europie, stanął w 1703 r. na czele buntu chłopskiego, który przerodził w jedno z największych powstań o wyzwolenie ojczyzny spod panowania Habsburgów. Stał się niekwestionowanym przywódcą ruchu narodowego, a dzięki charyzmie i tolerancji, potrafił zjednoczyć wokół sprawy nie tylko Węgrów, ale także inne narodowości zamieszkujące obszar dawnego Królestwa Węgier. Sam, będąc gorliwym katolikiem, konsekwentnie wprowadzał zasadę tolerancji religijnej, przez co zjednał sobie powszechne uznanie protestanckiej części społeczeństwa.

 

Dzięki niemu, pomimo prowadzenia walk, ziemie objęte powstaniem przeżywały rozwój gospodarczy, a książę niejednokrotnie osobiście wspierał wymianę handlową. To on rozsławił w całej Europie tokajskie wina. Zachwycili się nimi car Rosji Piotr I i król Francji Ludwik XIV, który  nazywał wino z Tokaju królem win i winem królów.

 

Franciszek II Rakoczy zmarł na wygnaniu w 1735 roku w Turcji. Dopiero w 1906 roku prochy księcia i jego najbliższych zostały sprowadzone do ojczyzny i złożone w krypcie katedry w Koszycach (dziś Košice, Słowacja).

 

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Ambasador Węgier w Polsce dr Gyurcsik Ivan

Liczba wyświetleń: 222

powrót